صرفه جویی در پول

بهترین روش های صرفه جویی در پول – 10 روش ساده برای کاهش هزینه ها

چهارشنبه ۰۸-۰۸-۱۳۹۸

همه ما قصد داریم با صرفه جویی در پول، بخشی از دارایی خود را پس انداز کنیم، درست است؟ ما به خودمان می گوییم پس از رسیدن به یک نقطه عطف خاص، مانند هنگامی که به سن خاصی رسیدیم، هزینه هایمان را کاهش خواهیم داد و برای آینده خود پول پس انداز می کنیم.

اما در واقعیت، شما تنها زمانی می توانید در پل صرفه جویی کرده و پس انداز کنید که عادات سالم مالی را در خود ایجاد می کنید و نیازهای آینده تان از خواسته های فعلی شما مهم تر می شود. بسیاری از اوقات ، هدف ما از پس انداز کردن آن قدر برای ما مهم نیست که خریدن های خرد و ریز را به خاطر آن به تاخیر بیاندازیم. بنابراین، ما کل داشسته خود را تا ریال آخر خرج می کنیم و حتی در شرایط بسیار بدتر، مقروض دیگران می شویم. 

امّا آیا شما هم از چنین شرایطی خسته شده اید و واقعا قصد صرفه جویی در پول را دارید؟ هیچ نگرانی لازم نیست! با چند ترفند در مورد اولویت های هزینه خود، می توانید به سادگی در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

بهترین راه های صرفه جویی در پول

صرفه جویی در پول

مدیریت مالی زندگی خود به شیوه ای درست به میزان درآمد شما بستگی ندارد. بلکه، بیشتر از درآمد، به میزان توان شما در صرفه‌ جویی در هزینه ‌های زندگی بستگی دارد. شاید شغل پر درآمدی داشته باشید، اما تا زمانی که نتوانید بین دخل و خرج خود هماهنگی لازم را ایجاد کنید، تمام درآمد شما خرج می ‌شود و چیزی برای شما باقی نخواهد ماند. پس اگر با مشکلی رو به‌ رو شوید که به پول زیادی نیاز داشته باشد، مجبور به دریافت وام یا قرض می‌ شوید.

علی رغم این که پول لزوما نمی تواند ضامن خوشبختی و شادی شما باشد، داشتن توان مالی و پول در زندگی اهمیت زیادی دارد. شما برای انجام همه‌ی کارها به پول نیاز دارید، پس نمی‌توانیم بگوییم پول در زندگی ارزش ندارد. حتی بخشی از اعتبار ما در بین اطرافیان از طریق میزان سرمایه و پول بدست می‌ آید. اگر کارمند هستید و قادر نیستید حقوق خود را مدیریت کنید، باید با تکنیک‌های صرفه جویی در پول آشنا شوید. حتی اگر حقوق و درآمد شما ناچیز است که کفاف هزینه ‌های سنگین زندگی را نمی ‌دهد، باز هم توصیه ما به شما این است که بیشتر بر روی استراتژی‌ های صرفه جویی در پول تمرکز کنید. در ادامه به برخی از مهم ‌ترین این تکنیک‌ ها می‌پردازیم. با تقویت این تکنیک ها در خود، می توانید با موفقیت بیشتری هزینه های مالی زندگی خود را کنترل و الویت بندی کنید.

1.    از خرید بر مبنای گرایشات متغیر مد خودداری کنید

صرفه جویی در پول

ماهیت صنعت مد به گونه ای است که دائما در حال تغییر می باشد و همگام بودن با آن بی شک دشوار است و پر هزینه. دنبال کردن گرایشات مد می تواند دقیقا همان چیزی باشد که کل پول شما را می بلعد، زیرا پیروی از مد می طلبد که بسیاری از لباس های خود را هر فصل و یا هر سال، با توجه به روند مد هر فصل، کنار گذاشته و لباس های جدید خریداری کنید.

یکی از بهترین کارهایی که برای صرفه جویی در پول می توانید انجام دهید این است که برده ی مد نباشید. از استایل هایی استفاده کنید که متعلق به مد و ترند خاصی نیستند. علاوه بر این، می توانید از فروشگاه هایی که تخفیف دارند و یا فروشگاه های زنجیره ای که قیمت مقرون به صرفه تری دارند برای خریداری لباس هایتان استفاده کنید. لباس های قدیمی خود را تغییر کاربری دهید و یا با دوستان خود لباس تبادل کنید. از این طریق هم در مصرف پول صرفه جویی کرده اید و هم ظاهری فوق العاده خواهید داشت.

2.    هزینه های مربوط به انرژی را کاهش دهید

کاهش مصرف انرژی

یک راه اصلی برای پس انداز کردن و صرفه جویی در پول این است که مصرف برق و سایر منابع انرژی را در خانه خود کاهش دهید. به عنوان مثال، شما می توانید زمانی که صرف تماشای تلویزیون می کنید را کاهش دهید. کم تر کردن زمان تماشای تلویزیون فواید مختلفی دارد که از جمله آن می توان از کمتر در معرض تبلیغات گرفتن، مصرف برق کمتر و زمان بیشتر داشتن برای تمرکز بر روی مسائل مهمتر زندگی مانند یک درآمد جانبی و … را نام برد.

علاوه بر این، روشن نگه داشتن چراغ اضافه شاید از راحتی شما کم کند ولی در دراز مدت خیلی به نفع شما نخواهد بود. تعویض لامپ ها با لامپ کم مصرف می تواند شما را در پایین آوردن هزینه ها کمک کند. روشن نگه داشتن چراغ ها در خانه تان شاید از نظر میزان کیلو وات مصرفی زیاد برای شما گران و سنگین به نظر نرسد ولی در دراز مدت می تواند هزینه قابل توجهی را روی دست شما بگذارد.

3.    برای صرفه جویی در پول از کالاهای تخفیفی استفاده کنید

صرفه جویی در پول

اگر قصد صرفه جویی در پول را دارید، می‌توانید از کوپن ‌های تخفیف نیز استفاده کنید و سعی کنید کالاهایی را خرید کنید که دارای تخفیف هستند. همیشه فروشگاه‌هایی در قسمتی از شهر وجود دارد که در برخی از مواقع اجناس خود را با قیمت کمتری عرضه می‌کنند. علاوه بر این، در برخی از این فروشگاه ها بابت چند بار خرید به مشتریان کوپن تخفیف داده می ‌شود. پس برای صرفه ‌جویی هر چه بیشتر در هزینه های خود می ‌توانید به دنبال چنین فروشگاه‌ هایی باشید. 

علاوه بر این، همیشه سعی کنید نرخ روز کالاهای مصرفی خود را بدانید تا هیچ وقت به دام گران فروش ها نیفتید! شاید فکر کنید خرید یک کالا با قیمتی که چند تومان از قیمت اصلی گران تر است به شما ضرر چندانی نخواهد زد، امّا اگر خرید با قیمت مناسب را در خود به یک عادت تبدیل کنید، خواهید دید که هزینه های شما به میزان قابل توجهی کاهش خواهند یافت. 

4.    قبل از خرید، از کالاهای مورد نیاز خود یک لیست تهیه کنید

صرفه جویی در پول

اگر واقعا قصد صرفه جئیی در پول را دارید، باید قبل از رفتن به بازار لیست خرید تهیه کنید. لیست خرید به شما کمک می‌کند تا در زمان خرید فقط روی اجناسی تمرکز کنید که واقعاً به آن ها نیاز دارید و از خرید اجناس غیرضروری خودداری کنید. زمانی که بدون لیست خرید به بازار می ‌روید، ممکن است هر چیزی که به چشمتان می خورد برایتان ضروری به ‌نظر برسد. 

در این صورت، اگر قادر به کنترل خودتان نباشید، فقط پول خود را بیهوده به هدر می‌ دهید و با کوهی از اجناسی که واقعا به آن ها نیاز ندارید به خانه باز خواهید گشت. اگر قرار است به بازار مواد غذایی بروید و مایحتاج منزل را تهیه کنید، با شکم گرسنه نروید. در این صورت قوه‌ی اراده‌ی خود را از دست می ‌دهید و با دیدن انواع کالاهای خوراکی نمی‌توانید خود را کنترل کنید و ممکن است چیزهایی بخرید که لازم ندارید. هر چیزی که در بازار بسته ‌بندی زیبایی داشته باشد، سریع شما را شیفته ی خود می‌کند. زیرا گرسنگی حرص و ولع شما را برای خرید هر چه بیش ‌تر موادغذایی بیش‌ تر می‌کند.

5.    برای سرگرمی به بازار نروید

صرفه جویی در پول

اگر یکی از تفریحات شما رفتن به بازار است، باید بگوییم که برای صرفه جویی در پول بهتر است با این کار خداحافظی کنید. زیرا وقتی بدون هدف به بازار می ‌روید، هر چیزی که در بازار ببینید، ممکن است شما را وسوسه کرده و نهایتا برای چیزهایی هزینه کنید که به آن ها نیازی ندارید. 

ممکن است به چیزی نیاز نداشته باشید، اما چون اجناس جدید همیشه اغواگرند، برای خرید وسوسه می‌ شوید. در نتیجه، بهترین کار این است که تا زمانی که به چیزی نیاز ندارید، به بازار نروید. می توانید برای سرگرمی به پارک بروید و یا راه‌ های دیگری را انتخاب کنید که برای سلامتی شما نیز مناسب هستند. اگر واقعا قصد دارید در هزینه های خود صرفه جویی کنید، اجازه ندهید بازار رفتن و خریدکردن برای شما به یک سرگرمی تبدیل شود. در این صورت هر زمان که احساس خستگی یا استرس داشته باشید، فوراً برای رفتن به بازار آماده می‌شوید و پول خود را به هدر می‌ دهید.

6.    یک روش پس انداز و سرمایه گذاری مناسب انتخاب کنید

سرمایه گذاری در بورس

اگر قصد سپرده گذاری پول خود در بانک را دارید و پول خود را در بانکی قرار داده ‌اید که سود کمی عاید شما می ‌شود، بهتر است هر چه سریع ‌تر پول خود را خارج کنید. البته مراقب باشید در این حین به دام مؤسسات مالی سوء استفاده‌گر نیفتید! بانک‌ های خصوصی که در سال ‌های اخیر راه‌ اندازی شده ‌اند، نسبت به بانک‌ های دولتی سود بیشتری پرداخت می‌کنند. این نوع بانک ‌ها را برای پس انداز پول خود انتخاب کنید.

امّا اگر به جای سپرده گذاری، قصد سرمایه گذاری دارید، می توانید از روش های مطمئنی استفاده کنید که بتوانید از سرمایه خود سود مناسبی را به دست آورید. یکی از بهترین روش ها، سرمایه گذاری و کسب درآمد از بورس است. البته باید توجه داشته باشید که فعالیت در بورس نیاز به تخصص و دانش کافی دارد.

برای دریافت دوره های آموزش بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید

دانلود

7.    هنر و ذوق خود را در اجناس دست ساز به کار ببرید

صرفه جویی در پول

اگر به دنبال صرفه جویی در پول هستید و می خواهید پول پس انداز کنید و در عین حال خیلی دست و دلباز باشید، می توانید  هدیه هایی را که برای دوستانتان معمولا از بیرون تهیه می کردید را خودتان در خانه بسازید. شما می توانید غذا های تولد، شمع، نان و یا شیرینی تازه، سوپ، کیک و هر چیز دیگری را در خانه بدون هیچ محدودیتی و با کمترین هزینه تهیه کنید. قطعا دوستان و عزیزان شما قدر هدایا شما را می دانند و برای آنها ارزشی دوچندان خواهد داشت چرا که خود شما با سلیقه خود آنها را ساخته اید و این چیزی نیست که بشود از مغازه تهیه کرد.

برای کادو دادن به دیگران بهتر است به ‌جای خرید جعبه‌ ی کادو، آن را خودتان بسازید. اگر می‌خواهید پول بیش‌تری پس‌انداز کنید، باید خلاق‌تر شوید. شاید برای اولین بار که یک کالا را خودتان در منزل درست می‌کنید، برایتان کمی سخت باشد. اما نا امید نشوید و اگر قصدتان برای صرفه جویی در پول جدی است، به این کار ادامه دهید.

8.    از وسایل خود به خوبی نگهداری کنید

صرفه جویی در پول

یکی دیگر از بهترین راه های صرفه جویی در پول و هزینه ها مراقبت از وسایل و داشته هایتان است. برای این‌کار می توانید از لباس ‌های خود شروع کنید. سعی کنید لباس هایتان را تا کرده و در کمد بگذارید و از مچاله کردن و انداختن لباس در یک گوشه از اتاق خودداری کنید. این کار باعث می شود که لباس های شما دوام بیشتری داشته باشند.

همچنین، با وسایل خانه مهربان ‌تر رفتار کنید. وسایل برقی خانه در صورت خراب شدن هزینه بسیار سنگینی را روی دست شما خواهند گذاشت. مراقبت از وسایلی مثل یخچال، تلویزیون، جاروبرقی، سیستم ‌های گرمایشی و سرمایشی طول عمر آن ‌ها را بیشتر می‌کند. دستورالعمل استفاده از وسایل را بخوانید و با رعایت آن‌ها از خراب شدن وسایل جلوگیری کنید. علاوه بر این، هزینه کردن برای قاب و گلس گوشی خود گونه ای صرفه جویی در هزینه ها خواهد بود. با توجه به قیمت بسیار بالای تلفن های هوشمند، نگهداری مناسب از آن ها قطعا به نفع جیب شما خواهد بود. 

همچنین، اتوموبیل شما نیز به شدت نیاز به توجه و نگهداری دارد. با تعویض به موقع فیلترهای ماشین، می توانید از خرابی خودرو و هزینه های گزاف تعمیر آن جلوگیری کنید.

9.    اجناس بی کیفیت نخرید

کیفیت پایین

ممکن است تصور کنید که اگر جنس ارزان ‌قیمت بخرید، باعث صرفه جویی در پول خواهد شد. این در حالی است‌که همین وسایل بعد از مدت کوتاهی خراب می ‌شوند و کارایی خود را از دست می دهند. در این صورت ما مجبور می‌شویم یک وسیله‌ ی دیگر را جایگزین آن‌ ها کنیم و در نتیجه، مجددا بابت آن هزینه کنیم. 

به‌ جای این‌که وسایل ارزان ‌قیمت بخرید، وسایلی بخرید که از برندی قابل اعتماد هستند و ازکیفیت آن‌ ها کاملا اطمینان دارید. برای مثال اگر قصد دارید یک جارو برقی خریداری کنید، بهتر است جنس بهتر و گران‌ تر بخرید. اگر جنس ارزان تر را بخرید، بعد از مدتی جارو برقی شما خراب می ‌شود و یا آن‌ طور که می ‌خواهید عمل نمی‌کند. پس مجبور می‌ شوید آن را دور بیندازید و یک جارو برقی دیگر خریداری کنید. قبل از خرید کالا بهتر است در مورد برند تجاری آن تحقیق کنید و یا اینکه به نظرات سایر افرادی که از آن برند استفاده کرده اند توجه کنید.

10.     تغذیه خود را اصلاح کرده و با دخانیات خداحافظی کنید

صرفه جویی در پول

برای صرفه جویی در پول لازم است که دور غذا های آماده و فست‌ فود را خط بکشید. به‌ جای این که برای صرف غذا به رستوران بروید، می ‌توانید همان عذا را در منزل و با هزینه کمتر تهیه کنید. وقتی قرار است شب را در بیرون از منزل باشید، قبل از هر چیز به فکر درست کردن غذا در منزل باشید. خود داری از خرید غذا از رستوران ها هم به نفع جیب شما است و هم به نفع سلامتی شما.

راه دیگری برای صرفه جویی در پول این است که مصرف آب را جایگزین انواع نوشابه ها کنید. به این صورت، هم هزینه ای را بابت نوشابه ها پرداخت نمی کنید و هم با حفظ سلامتی خود، هزینه های دارو و درمان را از خود دور می کنید.

همچنین، اگر به قلیان و سیگار کشیدن اعتیاد دارید، در طی روز مقدار زیادی از پول شما صرف خرید دخانیات می ‌شود. پس اگر قصد صرفه جویی در پول را دارید و می‌ خواهید پول بیشتری پس انداز کنید، باید این عادت را برای همیشه ترک کنید. زمانی که وسوسه شدید، هدف خود را برای صرفه جویی در پول به‌ خاطر بیاورید و به سلامتی خود فکر کنید.
 

اخبار و مقالات مرتبط