مدیریت مالی

نکاتی برای مدیریت مالی و کنترل پول و سرمایه

پنجشنبه ۰۹-۰۸-۱۳۹۸

وقتی به وضعیت مالی خود فکر می کنید، چه احساسی دارید؟ احساس اضطراب می کنید؟ کمی ناامید؟ شاید شما کاملاً ترسیده باشید و مطمئن نیستید که اگر چک بعدی شما پاس نشود، چه کاری انجام خواهید داد.  امّا فرقی نمی کند که چه احساسی در خصوص امور مالی خود دارید، زمان آن رسیده است که  مدیریت مالی و کنترل سرمایه خود را در دست بگیرید. 

فرقی نمی کند که درآمد سالانه شما چقدر است و تفواتی ندارد که شما فردی ثروتمند باشید یا فقیر – شما برای مدیریت پول خود به برنامه نیاز دارید و باید هرچه زودتر کنترل پول خود را در دست بگیرید، نه اینکه پول شما را کنترل کند.

مدیریت پول لزوما نیاز نیست که کاری استرس زا باشد! اگر این چهار مرحله را دنبال کنید، می توانید از استرس مالی به ثبات مالی بروید. 

 • مرحله 1: برای خود بودجه ایجاد کنید
 • مرحله 2: یک طرح مدیریت مالی داشته باشید
 • مرحله 3: پایه های امور مالی خود را تقویت کنید
 • مرحله 4: برای آینده خود سرمایه گذاری و پس انداز کنید

این زندگی شما و پول شما است که در مورد آنها صحبت می کنیم! در اینجا نکاتی در مورد مدیریت مالی برای کمک به شما در راستای قرار گرفتن در مسیر صحیح را برای شما معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

برای دریافت آموزش های بورس و یادگیری کسب درآمد از بورس، اپلیکیشن ترحمی را دانلود کنید

مرحله اوّل  - برای خود بودجه ایجاد کنید

جان ماکسول می گوید: "بودجه بندی به شما کمک می کند که تعیین کنید پول شما به کجا برود به جای این که فکر کنید پولتان به کجا رفت." اگر پول خود را بودجه بندی نمی کنید، شما هیچ مدریتی روی پول خود ندارد. این یعنی شما صرفا نشسته اید و فقط امیدوارید که پول شما تا آخر ماه کافی باشد.

نشستن با همسرتان یا شریک مالی تان در ابتدای هر ماه و ایجاد بودجه به شما انگیزه و تمرکز لازم را برای رسیدن به اهداف مالی خود می بخشد. بدون بودجه بندی، شما احساس خواهید کرد که یک موش در یک چرخ هستید – دائما می دوید و می دوید و می دوید، اما واقعاً به جایی نمی رسید. شما برای مدیریت مالی خود به بودجه بندی نیاز دارید.

چرا در مدیریت مالی بودجه بندی اهمیت زیادی دارد؟

مدیریت مالی

سه کار وجود دارد که می توانید با پول انجام دهید: آن را خرج کنید، آن را پس انداز کنید و یا این که آن را به دیگران دهید. اگر پول خود را با بودجه ماهانه مدیریت می کنید، می توانید هر سه را انجام دهید.

بودجه بندی در مدیریت مالی به شما کمک خواهد کرد تا امور مالی خود را تحت کنترل خود قرار دهید. بودجه به شما اجازه می دهد تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید پول های بدست آمده خود را خرج کنید.
بودجه به شما آرامش می بخشد زیرا دیگر نیاز نیست در پایان هر ماه با استرس فراوان دخل و خرج خود را حساب کنید و به فکر بدهی های خود باشید.

فرقی نمی کند که قصد دارید برای یک سفر پس انداز کنید یا برای راه اندازی یک کسب و کار کوچک، داشتن بودجه به شما این آزادی را می دهد که رویاهای خود، اهداف و سرگرمی های خود را دنبال کنید.

این قدرت بودجه بندی پول است!

بودجه بندی بر مبنای صفر چیست؟

بودجه ریزی بر مبنای صفر در مدیریت پول یعنی ایجاد بودجه ای که درآمد شما منهای هزینه های شما برابر با صفر باشد. صرفه جویی در پول، سرمایه گذاری موفق، خرج کردن یا هدیه دادن، شما به معنای واقعی کلمه به هر ریال پول خود می گویید کجا برود.

برای ایجاد بودجه مبتنی بر صفر خود، در ابتدای ماه چند دقیقه از وقت خود را اختصاص دهید و این سه کار را انجام دهید:

 1. درآمد ماهانه خود را یادداشت کنید.
 2. تمام هزینه های ماهانه و فصلی خود را یادداشت کنید.
 3. درآمد خود را از هزینه های خود کم کنید تا به عدد صفر برسید.

خودشه! بودجه بندی پول واقعاً کار سختی نیست. تنها کاری که باید انجام دهید یک جمع و تفریق ساده است. اما شما فقط نباید فقط بودجه را تعیین کنید و آن را فراموش نکنید. شما باید مطمئن شوید که به آن پایبند می مانید و بیشتر از درآمد خود خرج نمی کنید. 

مرحله دوّم – برای مدیریت مالی یک طرح مدیریت مالی داشته باشید

مدیریت مالی

چند دقیقه وقت بگذارید تا برخی از اهداف مالی خود را یادداشت کنید. شاید بخواهید تمام قرض ها و وام های خود را تسویه کنید. اما صبر کنید، شما همچنین باید مقداری پول را برای مواقع اضطراری اختصاص دهید. 

این ها همه اهداف عالی هستند و احتمالاً چند مورد دیگر در لیست خود شما نیز وجود دارد! اما شما از کجا شروع می کنید؟ برای رسیدن به اهداف خود و مدیریت پول، به طرحی نیاز دارید که مسیر مشخصی را برای شما رقم بزند. خبر خوب این است که ما یک برنامه مدیریت زمان و مدیریت مالی داریم که به شما کمک می کند تا با پول خود پیروز شوید:  طرح قدم های کودک از Dave Ramsey.

استراتژی قدم های کودک یا Baby Steps به هزاران نفر کمک کرده است تا راه خود را برای پرداخت بدهی پیدا کنند و کار خود در راه ثروت قرار دهند. مهم نیست که کجای سفر مالی خود قرار دارید، این طرح برای مدیریت مالی به شما کمک خواهد کرد.

امّا این استراتژی چیست؟ در ادامه می توانید مراحل قدم های کودک را ببینید:

 • قدم اول: مبلغ 1000 دلار برای موارد اضطراری خود کنار بگذارید.
 • قدم دوّم: تمام بدهی های خود را پرداخت کنید.
 • قدم سوم: هزینه های 3-6 ماهه خود را در یک صندوق موارد اضطراری خود ذخیره کنید.
 • قدم چهارم: 15٪ از درآمد خانوار خود را برای دوران بازنشستگی سرمایه گذاری کنید.
 • قدم پنجم: برای هزینه دانشگاه فرزندانتان پس انداز کنید کنید.
 • قدم ششم: قسط های خانه خود را پرداخت کنید.
 • قدم هفتم: ثروت بسازید و به دیگران کمک کنید.

هنگامی که شما در هر زمان روی یکی از اهدافتان تمرکز کنید، آن زمان شروع به پیشرفت واقعی خواهید کرد. دستورالعمل قدم های کودک به شما کمک می کند تا دوباره وارد دام بدهی نشوید و اولویت های خود را به ترتیب حفظ کنید.

مرحله سوم - پایه های امور مالی خود را تقویت کنید

اگر قسمت قبل توجه کرده باشید، سه قدم اول، حول محور دو چیز قرار دارند: پول را برای مواقع اضطراری کنار بگذارید و بدهی های خود را از زندگی خارج کنید.

چرا؟ تصور کنید که با سه تا شش ماه پس انداز بتوانید تمام بدهی های خود را تسویه کنید. حتی فکرش هم باعث می شود نفس کشیدن آسان تر شود! با این کار، نه تنها یک پایه مالی قوی برای تأمین اعتبار خواهید داشت، بلکه می توانید پول خود را با اعتماد به نفس مدیریت کنید - نه با ترس.

پس انداز کردن پول برای مواقع اضطراری به شما کمک می کند تا مشکلات ناگهانی زندگی را به ناراحتی های جزئی تبدیل کنید. اگر بدهی دارید، با یک پس انداز جزئی شروع کنید. اما قبل از انجام این کار، باید  با بزرگترین تهدید برای توانایی خود در مدیریت مالی مقابله کنید: بدهی.

زمان آن رسیده است که یک بار برای همیشه بدهی ها را از زندگی خود دور کنیم و بهترین روش برای انجام این کار استفاده از متد گلوله برفی است. متد گلوله برفی برای پرداخت بدهی ها ساده است: بدون در نظر گرفتن نرخ بهره، بدهی های خود را از کوچکترین مقدار تا بزرگترین آن پرداخت می کنید. قبل از این که بدانید ، شتاب می گیرید و بدهی های خود را یکی یکی صاف می کنید تا اینکه به آن خط پایان بدهی برسید!
آیا می خواهید گلوله برفی بدهی خود را سریع تر کنید و صندوق مواقع اضطراری خود را سریعتر پر کنید؟

شما سه گزینه دارید: درآمد خود را بالا ببرید، هزینه های خود را کاهش دهید یا هردو را انجام دهید!

مرحله چهارم - برای آینده خود سرمایه گذاری و پس انداز کنید

مدیریت مالی

قسمت اصلی کار شما در این بخش شروع می شود. وقع آن رسیده که روی مدیریت مالی با اهداف بلند مدت تمرکز کنید.

شاید جالب باشد بدانید که درصد بسیاری از افراد برای بازنشستگی خود هیچ پس اندازی ندارند. نه مستمری خاصی و نه پس انداز مناسبی.

مهم نیست که درآمد امروز شما چقدر است، هم اکنون پس انداز خود را برای زمان بازنشستگی خود شروع کنید. چه 25 و چه 55 ساله باشید، برای شروع خیلی زود یا خیلی دیر نیست! بازنشستگی فرا می رسد. شما باید برای آن آماده شوید.

اخبار و مقالات مرتبط