سبد سهام

سبد سهام یا پرتفوی بورس چیست و تشکیل آن چگونه به سرمایه گذاری کمک می کند؟

یکشنبه ۱۲-۰۸-۱۳۹۸

اصطلاح «سبد سهام» یا «پرتفوی» به ترکیبی از دارایی های مالی مانند سهام، اوراق قرضه و وجه گفته می شود. پرتفوی ممکن است توسط سرمایه گذاران انفرادی و یا توسط متخصصین مالی، صندوق های تامینی، بانک ها و سایر موسسات مالی تشکیل و اداره شود. به طور کلی، سبد سهام بورس با توجه به میزان تحمل ریسک سرمایه گذار، بازه زمانی و اهداف سرمایه گذاری طراحی و مدیریت می شود. در این مقاله از وب سایت فروهر ترحمی قصد داریم در مورد اهمیت و چگونگی تشکیل پرتفوی در بازار بورس اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید. 

منظور از سبد سهام یا پرتفوی چیست؟

پرتفوی سهام (Portfolio) یا سبد سهام به مجموعه سهام خریداری ‌شده توسط شما گفته می شود. برای مثال وقتی شما 50 میلیون تومان از دارایی خود را به سرمایه ‌گذاری در بورس اختصاص می ‌دهید و این 50 میلیون را بین چهار سهم متنوع تقسیم می‌ کنید، در واقع یک سبد سرمایه‌گذاری برای خود تشکیل داده ‌اید.

در نتیجه، سبد سرمایه گذاری شما در واقع سبد دارایی شما و نحوه تقسیم شدن پول شما در سهام مختلف می باشد. امّا اگر بخواهیم کمی علمی تر این مقوله را توضیح دهیم، می توان گفت، سبد سهام یا همان پرتفوی به این مسئله اشاره می‌ کند که شما بایستی سرمایه خود را بین چندین دارایی مالی مختلف (یا همان سهام شرکت ها و صنایع مختلف) تقسیم نمایید تا از این طریق ریسک سرمایه‌ گذاری خود را تقسیم کرده و به گونه ای آن را کاهش دهید. شاید این اصطلاح به خوبی گویای اهمیت تشکیل پرتفوی در دنیای سرمایه گذاری باشد: «هیچ‌ گاه تمام تخم‌ مرغ‌ هایت را در یک سبد نگه ندار». در دنیای سرمایه گذاری این یعنی برای کسب درآمد از بورس و سرمایه گذاری موفق هیچ گاه تمام دارایی خود را در یک شرکت یا صنعت خاص متمرکز نکنید. 

سبد سهام

اما مهم‌ تر از درک کامل مفهوم سبد سهام، نکات و جزئیاتی است که بایستی در کنار مفهوم تشکیل پرتفوی بدانید تا بتوانید یک سرمایه‌ گذاری سودآور و موفق داشته باشید. اولین و مهم‌ ترین مقوله ای که باعث شده تا اصطلاح پرتفوی در دنیای سرمایه گذاری اهمیت بسیار زیادی پیدا کند، مفهومی به نام ریسک است. ریسک که به معنای خطر است در مفهوم سرمایه‌ گذاری به معنی در خطر افتادن سرمایه شما است میزان ریسک پذیری، ریسک قابل تحمل برای یک سرمایه گذار و کنترل ریسک هر سرمایه همگی از حیاتی ترین نکات سرمایه گذاری موفق هستند.

از آن جایی که در بازار سهام مانند سپرده بانکی اطمینان وجود ندارد و سرمایه شما همواره با درصدی ریسک روبه رو است، در نتیجه همواره امکان کاهش ارزش سرمایه شما در نتیجه اشتباه در سرمایه‌ گذاری وجود دارد. در شیوه سرمایه گذاری به صورت سپرده ‌های بانکی، بانک ها به صورت دستوری نرخی را تحت عنوان سود سپرده تعیین می‌کنند و تمامی بانک ‌ها ملزم به پرداخت این سود سپرده هستند. اما در بازار بورس قیمت سهام صرفاً بر اساس عرضه و تقاضای سرمایه‌ گذاران تعیین می شود و دلیل این عرضه و تقاضا تحلیلی است که در پشت سهام مختلف صورت می گیرد. بنابراین اگر شما به درستی قوانین سرمایه‌ گذاری را رعایت ننمایید، آن گاه این موضوع می ‌تواند منجر به خرید یا فروش سهم در نقطه نا مناسب شود و در نهایت موجب افول ارزش ریالی سرمایه شما و تحمیل زیان به شما گردد و در حقیقت ریسک سرمایه گذاری دقیقا به همین موضوع اشاره دارد.

بنابراین وظیفه شما به عنوان یک سرمایه ‌گذار این هست که در خرید و فروش سهام همواره فاکتور ریسک را در نظر بگیرید و در جهت کاهش ریسک باید سبد سهام خود را به مناسب ترین شیوه تنظیم کنید. هم‌چنین بایستی توجه فرمایید که یک اصل در سرمایه‌ گذاری وجود دارد که بازدهی بیشتر با ریسک بیشتری همراه هست اما این موضوع را با نیز با توجه به نکات مختلف می‌ توان مدیریت کرد.

7 نکته بسیار مهم برای تشکیل سبد سهام یا پرتفوی

سبد سهام

هر کسی وارد دنیای سرمایه گذاری بورس می‌ شود می‌ خواهد تکنیک‌ های سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سهام بورسی را شناسایی و در شرکت های پر بازده سرمایه ‌گذاری کند؛ اما چطور می‌توان حساب‌ شده و دقیق در بازار سرمایه قدم برداشت و بهترین سبد سهام یا پرتفوی مناسب خود را تشکیل داد؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که تشکیل بهترین سبد سهام از طریق روش‌ های علمی و تجربی متعددی امکان پذیر است که در ادامه 7 مورد از آن ‌ها را با شما بررسی می کنیم.

1.    هیچ گاه روی یک سهم سرمایه گذاری نکنید

نخستین و ساده ‌ترین اصل سرمایه‌گذاری موفق، تقسیم دارایی ‌ها یا به بیانی دیگر، تشکیل سبدی از دارایی‌ های متنوع است. تقسیم دارایی یا ایجاد تنوع در دارایی باعث می ‌شود تا ریسک سرمایه‌ گذاری شما به ‌طور محسوسی کاهش پیدا کند. هر چه سبد سهام شما متنوع‌ تر باشد، سرمایه‌گذاری مطلوب ‌تر و با ریسک کمتری خواهید داشت. البته این موضوع بدان معنا نیست که دارایی‌ هایتان را آن‌قدر خرد کنید که کنترل سهم‌ های مختلف برای شما سخت بشود! در عوض باید در تشکیل پرتفوی از قاعده‌ ای منطقی و اصولی پیروی کنید. توزیع وزن سرمایه بر روی چند سهم به‌ جای تک سهم شدن، نخستین گام در اصول تشکیل سبد سهام یا پرتفوی بورس است.

لازم است بدانید با سرمایه‌ گذاری در سهام چندین شرکت - که به ‌دقت و برای ایجاد توازن از بین انواع گوناگونی از بخش‌ ها و شرکت‌ ها انتخاب شده ‌اند - کنترل بیشتری روی ریسک سرمایه‌ گذاری خود خواهیم داشت. نکته‌ اصلی تشکیل سبد سهام این است که اگر سهام یکی از شرکت ‌هایی که در آن سرمایه‌ گذاری کرده‌اید، افت قیمت داشته باشد، آن افت با افزایش در قیمت سایر سهم ‌های سبدتان جبران بشود.

اگر برای شروع سرمایه گذاری نیاز به مشاوره و آموزش دارید، پیشنهاد ما به شما این است که اپلیکیشن بورس فروهر ترحمی را از دست ندهید.

دانلود

2.    شاخص بورس را دائما رصد کنید

اگر به‌ جای صندوق‌ های سرمایه‌گذاری مشترک، سرمایه‌گذاری مستقیم را انتخاب کرده‌اید، باید حواستان به نکات زیادی باشد که ریسک فعالیت ‌هایتان در بازار بورس را کاهش داده و درعین‌حال بازدهی مطلوبی هم به دست آورید. یکی از نکات مهم برای تشکیل سبد سهام و انتخاب سهام با بازدهی بالا، توجه به شاخص بورس است.

برای تحلیل سریع و آسان اطلاعات بازار بورس، کافی است به دو متغیر مهم «شاخص کل» و «شاخص کل هم‌ وزن» بیشتر توجه داشته باشید.

افرادی که تمایل به سرمایه ‌گذاری در شرکت ‌های بزرگ دارند، بهتر است با دقت بیشتری به تغییرات شاخص کل توجه کنند؛ اما درباره «شاخص کل هم ‌وزن» هم همان ‌طور که می ‌دانید مربوط به تغییرات همه شرکت ‌های بورسی است، با این تفاوت که نسبت به شاخص کل، اندازه همه شرکت‌ ها به‌صورت مساوی دیده شده است. در این شاخص فارغ از اینکه شرکتی بزرگ یا کوچک است، درصد تغییرات ارزش سهام تمام شرکت ‌ها به ‌طور یکسان در شاخص مذکور تأثیر می‌ گذارد. بدیهی است که در زمانی که شاخص کل هم‌وزن مثبت باشد، ولی شاخص کل منفی باشد، درمیابیم شرکت ‌های بزرگ منفی هستند و در مقابل تعداد زیادی از شرکت‌ های کوچک مثبت هستند. با توجه به توضیحاتی که خواندید، ضروری است شاخص بورس و شرکت ‌های تأثیرگذار بر آن را کنترل کنید و زمانی که زمزمه‌ های حبابی شدن بازار به گوش رسید، در تصمیمات خود دقت کنید.

3.    بازار جهانی بورس را نیز در نظر بگیرید

بعضی از افراد تصور می‌ کنند آن چه در بازارهای جهانی بورس اتفاق می ‌افتد، تاثیر چندانی بر رویداد های اقتصادی داخل کشور ندارد. باید گفت چنین برداشتی درست نیست و برای سرمایه گذاری موفق و تشکیل سبد سهام یا پرتفوی مناسب، باید چشمی هم به بازار جهانی داشته باشید.

اگر بر فرض به‌ دلیل یک حادثه طبیعی تولید یک صنعت خاص در کشوری دچار مشکل شود، قطعاً بر بازار داخلی آن صنعت در کشورمان هم تأثیر مثبت یا منفی خواهد داشت؛ بنابراین در هنگام تشکیل سبد سهام، حواستان به اخبار و رویدادهای جهانی به ‌ویژه در حوزه‌ای که سرمایه‌ گذاری عمده انجام داده‌اید،‌ باشد.

4.    صنایع پر بازده را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید

کارشناسان بورسی معتقدند تنها با انتخاب گزیده ‌ای از سهام شرکت ‌های مختلف در سبد سهام، ریسک سرمایه‌ گذاری کاهش نخواهد یافت. در واقع بجز تشکیل سبد سهام و متنوع‌ سازی دارایی ‌هایتان، باید به صنعتی که در آن سرمایه ‌گذاری می‌کنید هم توجه کنید. 

اگر برفرض تمام سبد سهام خود را از صنایع فلزات انتخاب کرده ‌‌اید، لازم است خیلی فوری استراتژی جامع ‌تری برای سرمایه ‌گذاری ‌تان در نظر بگیرید! به این دلیل که اگر هرگونه اتفاقی برای شرکت‌ های فعال در حوزه صنایع فلزی بیفتد و در عین‌ حال تمام سهم‌ های شما هم در این صنعت باشد، قطعاً ریسک بالایی در انتظارتان خواهد بود؛‌ اما اگر سهم شرکت‌ های فلزی را در کنار سهم شرکت ‌های پتروشیمی و صنایع مخابراتی تهیه کرده باشید، ریسک فعالیت ‌های اقتصادی‌ تان هم به‌ طور چشم‌ گیری کاهش خواهد یافت.

به همین دلیل است که توصیه می ‌شود گزیده ‌ای از صنایع پربازده را برای تشکیل سبد سهام خود انتخاب کنید. در این صورت اگر اتفاق خاصی برای یک صنعت بیفتد، تمام دارایی خود را در آن صنعت قرار نداده اید.

5.    انتخاب شرکت مناسب برای سرمایه گذاری

هیچ وقت نمی توان به قطعیت گفت که چه شرکتی برای سرمایه گذاری مناسب است؛ چرا که عوامل بسیار متعددی روی این مسئله تاثیر خواهند گذاشت. به‌ طورکلی می ‌توان گفت اگر روش‌ های تحلیل بازار سرمایه با تکیه‌ بر تحلیل‌های‌ تکنیکال یا بنیادی را دنبال کنید تا حد زیادی ادامه راه برایتان روشن خواهد بود؛‌ اما اگر هیچ‌ کدام از ابزار های تحلیلی گفته شده را نمی ‌شناسید، نیاز است که به متخصص در این زمینه روی بیاورید.

6.    وزن سرمایه‌گذاری در سهام را منطقی انتخاب نمایید

لازم به ذکر است که تقسیم سرمایه به سهام مختلف و صنایع گوناگون در سبد سهام صرفاً کفایت نمی‌کند بلکه بایستی درصد سرمایه ‌گذاری در هر سهم را نیز رعایت نمایید. استاندارد ترین حالت ممکن تخصیص حداکثر ۲۰ درصد سرمایه به یک سهم است. نقطه مقابل این موضوع این است که شما ۸۰ درصد سرمایه خود را به یک سهم اختصاص بدهید و ۲۰ درصد باقیمانده را بین ۴ سهم تقسیم نمایید، با انجام این کار عملاً ریسک سرمایه‌گذاری خود را افزایش داده ‌اید. فرض کتید شما ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دارید و ۸۰ میلیون تومان آن را به سهم الف اختصاص می‌ دهید و ۲۰ میلیون باقیمانده را بین ۴ سهم دیگر تقسیم می ‌نمایید.

حال اگر سهم الف خلاف تحلیل شما پیش برود و شما با زیان ۲۰ درصدی مواجه شوید ۱۶ میلیون تومان ضرر خواهید دید. در حالی که اگر مدیریت سرمایه و سبد سهام را رعایت کرده و فقط ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان به این سهم اختصاص می ‌دادید حداکثر با ۵ میلیون تومان ضرر از سهم خارج می ‌شدید.

7.    نسب به سهام شرکت ها تعصب نداشته باشید

اینکه سهام یک شرکتی در چند سال اخیر همیشه سود آور بوده، دلیل کافی و مناسبی برای ادامه سود آوری آن در آینده نخواهد بود. گاهی اوقات افراد صرفا با تکیه به این مسئله که سهام شرکتی در سال های اخیر سود آور بوده، سرمایه گذاری زیادی روی آن انجام می دهند و بدون توجه به سایر روش ‌های تحلیل‌ علمی، حجم زیادی از سهام شرکت‌ مذکور را خریداری می‌ کنند، این در حالی است که تحلیل های تخصصی و نظر کارشناسان با خرید بیشتر از شرکت مدنظر موافق نباشد.

گروه دیگری از معامله‌ گران نیز صرفا با توجه به اینکه از گذشته یک شرکت خاص را می ‌شناخته‌اند، در اغلب موارد خرید سهام آن شرکت‌ را جزء گزینه‌ های اصلی ‌شان قرار می ‌دهند، در حالی‌که شناخت سطحی یک شرکت دلیل مناسبی برای سود آور بودن سهام آن نیست. بنابراین همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، برای تشکیل بهترین سبد سهام یا پرتفوی باید به فاکتور های متعددی توجه کنید تا هم ریسک کمتر و هم بازدهی مناسب‌ تری را کسب کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی، در بازار سرمایه بهتر است منطقی و دور از هرگونه برخورد احساسی عمل کنیم. قرار نیست همیشه تحلیل ‌های شما درست از آب درآیند. اگر می‌خواهید یک ‌قدم حساب ‌شده بردارید،‌ در مرحله اول باید اشتباه‌ تان را پذیرفته و در مرحله بعدی تصمیم منطقی ‌تری را برای اصلاح آن اتخاذ کنید. نکته بعدی این است که برای تشکیل سبد سرمایه و شروع سرمایه گذاری، حتما باید از کارشناسان این زمینه کمک گرفته و آموزش های لازم را ببینید.

اگر برای شروع سرمایه گذاری نیاز به مشاوره و آموزش دارید، پیشنهاد ما به شما این است که اپلیکیشن بورس فروهر ترحمی را از دست ندهید.
دانلود
 

اخبار و مقالات مرتبط