غلبه بر ترس در بازار بورس

راه های غلبه بر ترس در بازار بورس

دوشنبه ۱۳-۰۸-۱۳۹۸

برای بسیاری از افراد، کلمه "سرمایه گذاری" تصویری ارعاب آور را به آن ها نمایش می دهد: معامله گران کف بازار بورس سهام با سر و صدا و فریاد زدن و با تکان دادن دست هایشان با عصبانیت اقدام به خرید و فروش سهام می کنند. با اینکه چنین صحنه ای ممکن است هر روز در بازار سهام دیده شود، این لزوما به این معنی نیست که شما نیز به عنوان یک سرمایه گذار باید درگیر استرس و ترس شوید. برای موفق بودن در بازار بورس و کسب درآمد از بورس باید فاکتورهای مختلفی را در نظر داشت که یکی از آن ها غلبه بر ترس در بازار بورس است.

تقریباً ۱۰درصد افراد فعال در بورس، آن را یک شغل حرفه ‌ای می‌دانند و از طریق آن امرار معاش می‌ کنند و چیزی در حدود ۵ درصد افراد می ‌توانند از بورس پول زیادی به دست آورند. قطعاً کسانی که می‌توانند در این بازار به ‌خوبی عمل کنند و در معاملات موفق باشند از یکسری اصول پیروی کرده ‌اند. امّا این را هم باید در نظر داشت که اکثر معامله ‌گرانی که دارای استراتژی معاملاتی هستند، در بعضی موارد تحت تأثیر احساسات قرار می‌گیرند و نمی‌توانند به ‌صورت صحیح تصمیم‌گیری کنند؛ زیرا فشار روانی بازار بسیار زیاد بوده و کنترل احساسات نیازمند تمرین و تجربه بسیار در بازار بورس است. به همین دلیل، غلبه بر ترس در بازار بورس و کنترل احساسات اهمیت بسیاری پیدا می کند.

معمولاً احساسات در شروع و ورود به معامله خود را نشان می‌ دهند و ترس در معامله‌گر در هنگام خارج شدن از معامله خود را نمایان می‌ کند. در این مقاله از وب سایت ترحمی، در مورد دلایل به وجود آمدن ترس و احساسی شدن در بازار بورس می ‌پردازیم و راه‌ های مقابله با این دو عامل را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

دلایل به وجود آمدن ترس در معاملات بازار سهام

غلبه بر ترس در بازار بورس

احساس ترس در حین انجام معاملات در بازار بورس همیشه وجود دارد. این ترس می ‌تواند به دو نوع تقسیم شود.

نوع اوّل ترس مفید است که در انجام معاملات کمک کننده است و شما را از انجام ریسک ‌های بی‌ دلیل و معاملات پر خطر باز می دارد. نوع دوم ترس مضر است که با احساسات بی مورد مانع از انجام معاملات و تصمیم‌گیری ‌های صحیح در این بازار می شود.

با شناخت دلایل به وجود آمدن ترس می توان راه های غلبه بر ترس در بازار بورس را نیز شناسایی کرد.
معمولاً ترس به دو دلیل در معامله ‌گر به وجود می ‌آید. دلیل اوّل ترس از دست دادن سرمایه اولیه و دلیل دوم ترس از دست دادن سود است. این ترس باعث می شود که معامله گر نتواند در تصمیم گیری های خود تعادل را حفظ کند و به صورت منطقی عمل کند. 

ترس از دست دادن سرمایه باعث می‌شود تا فرد در معاملات بسیار محتاط شود و با ورود بازار به بازه ضرر بدون تحلیل آینده و دید دراز مدت، آن معامله را با کمترین ضرر ببندد و از آن خارج شود. امّا نکته اینجاست که به ‌تدریج با زیاد شدن این ضررهای کوچک فرد در می یابد که مقدار زیادی از سرمایه اولیه خود را از دست داده و ضرر کلی چشم گیر بوده است.

حال اگر بخواهیم از منظر روانشناسی و رفتاری دلایل ترس در معاملات بازار سهام را بررسی کنیم، می ‌توانیم آن را به چهار دلیل عمده تقسیم کنیم.

  1. اولین دلیل، تجربه ضرر در گذشته است و فرد چون نمی‌ خواهد آن ضرر و زیان دوباره تکرار شود ترس از انجام معامله دارد. 
  2. دومین عامل بروز ترس در معاملات نداشتن سرمایه مناسب است. به این معنی که فرد با ضرر در بازار بورس به شرایط رفاهی و نیاز های اولیه زندگی صدمه وارد می ‌کند. پس همیشه در ترس از دست دادن بخشی از زندگی روزمره خود قرار دارد و نمی ‌تواند به ‌صورت درست معامله کند.
  3. داشتن اهداف غیر واقعی و غیر معقول و همچنین توجه به اخبار متفاوت و غیر موثق نیز خود سبب به وجود آمدن ترس در فرد می‌ شود. 
  4. علاوه بر موارد بالا، ناکار آمدی علم نیز در بعضی مواقع موجب به وجود آمدن ترس در معامله‌گر می‌شود. یعنب فرد معامله گر به دلیل نداشتن دانش کافی و آشنا نبودن با ماهیت بازار بورس دچار ترس می شود.

با توجه به تمام این توضیحاتی که در بالا گفته شد باید در نظر داشت که معامله گران در بازار سهام همیشه در معرض ترس از شکست قرار دارند و باید با کسب تجربه راه های غلبه بر ترس در بازار بورس را یاد بگیرند.

راه های غلبه بر ترس در بازار بورس

ترس از شکست

برای غلبه بر ترس در بازار بورس و کنترل احساسات، باید ابتدا ذهن خود را آماده سازید و روانشناسی بازار بورس را فرا بگیرید. در اولین گام باید تمام ضرر و زیان ‌های گذشته خود را به ‌عنوان هزینه آموزش خود در نظر گرفته و از همه آن ها درس بگیرید. همین امر به شما کمک خواهد کرد تا همیشه تجربیات گذشته خود را به عنوان درسب در ذهن خود داشته باشید.

علاوه بر این، باید قوانین مشخصی را در زمینه انجام معاملات برای خود تعیین کنید تا به ‌وسیله آن از میزان ضرر خود کم کنید. شما به عنوان یک معامله گر باید استراتژی معاملاتی مختص خود را داشته باشید، با اطمینان معامله کنید و قبل از معامله حتماً حد سود و ضرر خود را مشخص کنید. تمامی دلایل و اشتباهات در معاملات را یادداشت کنید تا در معاملات بعدی آن‌ها را تکرار نکنید. این عوامل به‌ شما کمک می کند که با اعتماد به نفس بیشتری در بازار سهام حاضر شوید و به خودی‌ خود سبب کاهش ترس در معاملات می ‌شوند.

در نظر داشته باشید وقتی‌که حد ضرر را در معاملات خود مشخص کرده‌اید تا زمانی که معامله به آن حد محافظتی نرسیده، شما هنوز ضرر نکرده‌اید؛ پس نباید اجازه دهید که ترس از دست دادن سرمایه شما را تحت تأثیر خود قرار دهد و سبب شود شما معامله را زودتر از زمان ببندید و از آن با ضرر کمتر خارج شوید.

همچنین، باید یاد آوری کرد که تعداد معاملاتی که به سود یا ضرر می ‌انجامد مهم نیست بلکه میزان آن‌ ها بسیار تعیین کننده است. دقت در تعیین پارامتر های یک استراتژی مانند ریسک به پاداش می ‌تواند به مقدار قابل توجهی از ترس فرد در انجام معامله بکاهد. علاوه بر تمام مواردی که در این بخش گفته شد، نکات زیر نیز می توانند در غلبه بر ترس در بازار بورس به شما کمک کنند.

1.    به کمک کسب دانش با ترس خود مقابله کنید

انسان ها به طور طبیعی از آنچه نمی دانند یا نمی فهمند می ترسند. بنابراین یکی از اولین و بهترین کارهایی که برای مقابله با ترس در معاملات سهام می توانید انجام دهید این است که در خصوص ماهیت بازار و نحوه صحیح خرید و فروش سهام بورس اطلاعات کسب کنید. 

درباره سهام، اوراق قرضه و سایر مفاهیم بازار مطالعه کنید. دریابید که چه گزینه ها و هزینه هایی در زمینه هر نوع سرمایه گذاری وجود دارد. در مورد استراتژی های مختلف سرمایه گذاری بیاموزید تا به یک سرمایه گذار آگاه تبدیل شوید.

خوشبختانه کتاب ها و مقالات بسیاری در مورد آموزش بورس وجود دارد که شما با استفاده از آن ها می توانید اطلاعات مفید بسیاری را کسب کنید. علاوه بر این، شما می توانید با دانلود اپلیکیشن بورس فروهر ترحمی به دوره های آموزش بورس دسترسی پیدا کنید.

دانلود2.    سرمایه گذاری را با سرمایه کم آغاز کنید

ابتدا باید متوجه این حقیقت شوید که احتمال شکست در ابتدای کار برای همه وجود دارد. شما باید این مسئله را در نظر بگیرید و بدانید که شکست های کوچک طبیعی هستند. همین مسئله به غلبه بر ترس در بازار سهام کمک خواهد کرد.

حال برای اینکه شکست های اول کار شما را از پای در نیاورند بسیار مهم است که شما با سرمایه کم فعالیت در بورس را شروع کنید. از طریق تجربه کم کم می توانید بفهمید که چقدر می توانید تحمل ریسک و تحمل ضرر داشته باشید.


3.    استراتژی خود را بازبینی کنید

اگر روش کاری که در ابتدا در پیش گرفته اید پاسخگو نیست و در چند مرحله متحمل ضرر شده اید، نیازی به وحشت و ترس نیست !اگر فهمیدید که در ابتدای کار در سرمایه گذاری خود اشتباه کرده اید، تغییر استراتژی های شما کاری است که باید انجام دهید و باید بدانید که ترس و استرس چیزی را حل نخواهد کرد.

وقتی یک سبد سهام یا پرتفوی را تشکیل می دهید، می خواهید میزان پولی را که باید سرمایه گذاری کنید ، بازه زمانی و تحمل ریسک خود را در نظر بگیرید. سبد سهام ایده آل با در نظر گرفتن همه این عواملمی تواند دارایی شما را به بخش های مناسبی اختصاص دهد و با کنترل فاکتور ریسک، غلبه بر ترس در سهام بورس نیز محقق خواهد شد.

علاوه بر این، بازارها در طول زمان تغییر می‌کنند .به طور مثال، بازار صعودی منفی می ‌شود یا برعکس؛ یا اینکه بازار با ریسک کم به بازار با ریسک زیاد تبدیل می‌ شود و برعکس.

بنابراین، باید متعاقب این تغییرات برنامه معاملاتی و شیوه معاملات خود را تغییر دهید. همچنین، نگرش و درک خود از جهان اطرافتان را تغییر دهید. با تغییر تصویری که از خود در ذهنتان ساخته ‌اید و مقابله با جنبه ‌های محدود ‌کننده ‌ای که باعث شکست شما در گذشته شده ‌اند، تغییر را پذیرا باشید.


4.    نگذارید سود ها و زیان ها روی شما تاثیر زیادی بگذارند

و اگر در بازار سهام پول از دست داده اید و هراسان شده اید، از آنجایی که شما پول نقد مورد نیاز برای زنده ماندن فردا یا ماه آینده خود را سرمایه گذاری نکرده اید، نباید اهمیت دهید که بازار موفقتا به چه سمت و سویی می رود. بهترین راه این است که اهداف بلند مدت برای خود در نظر بگیرید و نگذارید شکست های مقطعی شما را هراسان و موفقیت های کوچک شما را بیش از حد خوشحال کند.


5.    اهداف خود را به صورت واضح تعیین کنید

درک کنید که معامله قرار است برای شما چه چیز یا چیز هایی به ارمغان آورد. آیا حضور در بازار بورس برای این است که آزادی لازم برای اینکه عصر ها بیکار باشید، را داشته باشید؟ آیا می‌خواهید آن قدر پولدار شوید که هر چیزی اراده می ‌کنید بدون هیچ دغدغه‌ای بخرید؟

هنگامی که اهداف خود را برای کسب و کار خود تعیین کردید، از خود بپرسید چه چیز یا چیزهایی باعث می‌ شود نتوانید به آن ها دست یابید.

به خود یاد دهید که این گفته درونی «اگر شکست بخورم چه؟» را نادیده بگیرید و بر تعیین اهداف عملی و دست یافتنی تمرکز کنید. این اهداف هم باید کوتاه مدت و هم بلند مدت باشند.

برنامه معاملاتی و استراتژی مشخصی را اتخاذ کنید که بتوانید از آن پیروی کنید. اگر هم از مسیر مورد نظر منحرف شدید، به دنبال دلایل آن بگردید. تغییرات لازم را برای بازگشتن به مسیر ایده ‌آل انجام دهید.

نتیجه گیری

غلبه بر ترس در بازار بورس و سرمایه گذاری می تواند کار بسیار دشواری باشد. هیچ کس دوست ندارد پول خود را از دست بدهد، حتی اگر فقط موقتی و کاملا مقطعی باشد. برداشتن اولین قدم بزرگ در بازار بورس می تواند کاملا ترسناک باشد. اما این ترسناک بودن و ترس داشتن نمی تواند بهانه ای برای دست کشیدن از کار و کناره گیری کلی از بازار سهام باشد.

به یادگیری شنا فکر کنید. بسیاری از مردم از غرق شدن می ترسند و استراتژی آن ها این است که در کل از آب دوری می کنند. شنا کردن می تواند همراه با ریسک باشد، چون احتمال غرق شدن وجود دارد. امّا حقیقت این است که اگر نمی توانید شنا کنید و در ابتدای کار هستید، لازم نیست همان ابتدای کار به سمت عمیق شیرجه بزنید. قبل از شروع به شنا در استخرهایی به اندازه مسابقات المپیک، می توانید ابتدا راحت شناور شدن فرو بردن سر در آب را بیاموزید. سپس چند نکته اساسی دیگر را بیاموزید.

در نهایت شما به راحتی خود شنا می کنید و می پذیرید که خطر غرق شدن تا زمانی که خودتان را آماده کنید قابل کنترل است. درست مثل سرمایه گذاری در بازار سهام. شما با کمک دانش کافی و با قبول ریسک ها می توانید موفق به غلبه بر ترس در بازار بورس شده و به یک سرمایه گذار موفق تبدیل شوید.
 

اخبار و مقالات مرتبط