مدیریت ریسک سرمایه گذاری

مدیریت ریسک سرمایه گذاری چیست؟ روش های کاهش ریسک سرمایه گذاری

شنبه ۲۵-۰۸-۱۳۹۸

در دنیای سرمایه گذاری شما نمی توانید رشد و نزول یا عدم ثبات قیمت سهام را کنترل کنید. به همین دلیل، سرمایه گذاری و کسب درآمد از بورس می تواند ریسک های بسیار زیادی را متوجه سرمایه شما کند. امّا این بدان معنا نیست که باید به طور کامل از سرمایه گذاری دست کشید! در واقع، با استفاده از تکنیک های مدیریت ریسک سرمایه گذاری، سرمایه گذاران می توانند تا میزان قابل توجهی ریسک ها را کاهش دهند.

همه خواهان بازدهی و سود بالا در سرمایه گذاری هستند. اما آیا این هدف درستی است؟ یا باید متفاوت فکر کرده و بیشتر به جای بازدهی، روی مدیریت ریسک سرمایه گذاری در پرتفوی خود تمرکز کنید؟

بهترین سرمایه گذاران معمولا به جای تمرکز روی سود، روی مدریت ریسک تمرکز می کنند. دلیل آن هم این است که اگر ریسک خود را به درستی مدیریت کنید، بازدهی و سود خوب نیز حاصل می شود. در این مقاله از وب سایت فروهر ترحمی قصد داریم در خصوص مدیریت ریسک سرمایه گذاری و راهکارهای مربوط به آن را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید. 

برای دریافت دوره های اموزش بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

دانلود

مدیریت ریسک سرمایه گذاری چیست؟

شاید همگی شنیده باشیم که می گویند احتمال شکست برای تازه واردهایی که وارد بازار سرمایه می شوند بسیار بالا است و ممکن است تنها ده درصد از سرمایه گذاران برنده از میدان خارج شوند. آیا به علت این موضوع فکر کرده اید؟ به‌ طور قطع هنگامی‌که فردی به‌ تازگی وارد دنیای سرمایه گذاری و بورس می شود و این اعداد و ارقام به گوشش می خورد با خود می گوید من می خواهم جزء آن ده درصد برنده باشم. پس چه می شود که بعد از مدتی معامله گری را با شکسن رها می کند؟ تفاوت میان افراد برنده و بازنده در دنیای سرمایه گذاری و بورس در چیست؟ اینجاست که مفهوم مدیریت ریسک سرمایه گذاری اهمیت پیدا کرده و نقش آن در معاملاتمان پر رنگ می شود.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که عدم قطعیت بر آن حاکم است. از نتیجه هیچ کاری با خبر نیستیم و به ‌هیچ‌ وجه نمی دانیم که آینده چه چیزی برایمان به ارمغان می آورد. معامله گران دنیای سرمایه گذاری و بورس نیز از این قاعده مستثنی نیستند. یک معامله گر از صبح که بازار باز می شود تا زمانی که در بازار است و معامله باز دارد با شرایطی پر ریسک مواجه است. پس بهترین کار برای او این است که ریسک را به‌ خوبی شناخته، حد مناسب آن را با توجه به روحیات، شخصیت و سرمایه خود درک کند و به‌ جای ترسیدن، آن را کنترل نماید. مدیریت ریسک سرمایه گذاری دقیقا به معنای کنترل میزان ریسک در سرمایه گذاری است.

اهمیت مدیریت ریسک سرمایه گذاری در چیست؟

مدیریت ریسک سرمایه گذاری

شاید کلمه ریسک برای بسیاری از افراد در حکم خطر کردن باشد و آن ها ریسک کردن را معادل با خطر کردن بدانند. به همین دلیل، آن ها دوست دارند تا جایی که امکان دارد از ریسک کردن خودداری کنند تا هیچ بخشی از سرمایه خود را در خطر نیاندازند. اما موضوع این است که این طرز فکر اشتباه بوده و ریسک کردن معادل با خطر کردن نیست. در واقع نمی توان در هیچ کاری ریسک موجود را نادیده گرفت یا آن را حذف کرد. 

ریسک در ذات هر فعالیت نهفته است و اساساً ماهیت زندگی بر مبنای ریسک است. بنابراین یکی از رمزهای موفقیت این است که به جای فرار از ریسک، بدانید چه ریسک هایی را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که آن ریسک ها منطقی هستند. همواره به یاد داشته باشید که اگر ریسک نکنید، چیزی یاد نمی گیرید و نمی توانید هیچ کار با ارزشی انجام دهید. 

بنابراین، قانون زندگی ایجاب می کند که به مبحث ریسک به‌ طور جدی پرداخته شود. ریسک ها را بخشی از زندگی خود کنید، طوری که خود خواسته اتفاق بیافتند و تحت کنترل شما باشند، نه اینکه به‌صورت تصادفی و خارج از کنترل رخ دهند.

اما موضوع این است که افراد به خصوص در دنیای سرمایه گذاری یا خیلی زیاد ریسک می کنند یا اصلا تمایلی به ریسک کردن ندارند. همان طور که اجتناب از ریسک به هر قیمتی، یک اشتباه محسوب می شود و می تواند فرصت های خوب را از پیش روی شما از بین ببرد، در نظر گرفتن ریسک بسیار زیاد نیز می تواند به معنای ورشکستگی مالی یا نابودی باشد. به همین دلیل، مدیریت ریسک سرمایه گذاری اهمیت بسیاری پیدا می کند. 

راه کار هایی برای مدیریت ریسک سرمایه گذاری

برای آنکه یک معامله گر در بازار سرمایه بتواند به‌جای اجتناب از ریسک، آن را بپذیرد باید قوانینی را برای خود تعریف کند. مدیریت ریسک سرمایه گذاری و کنترل آن به هیچ وجه مسأله پیچیده ای نیست و با انجام کارهایی ساده می توان به‌ خوبی بر آن تسلط یافت. در ادامه، راهکارهایی را برای شما ارائه می دهیم که با استفاده از آن می توانید میزان ریسک را مدیریت کرده و با در نظر گرفتن ریسک های منطقی در سرمایه گذاری خود بتوانید به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنید. 

برای دریافت دوره های اموزش بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

در برنامه خود میزان حداکثر ضرر را تعیین کنید

تعیین میزان حداکثر ضرر در برنامه سرمایه گذاری خود اولین گام برای جلوگیری از از دست دادن بخش عمده دارایی و سرمایه خود در سبد سهام شما است. بازار خرسی می تواند برای چند سال اوضاع سهلم و اوراق بهادار را آشفته کند. بسیاری از سرمایه گذاران در چنین شرایطی تصمیم به تسویه و خروج از بازار می گیرند. 

اگر یک حداکثر میزان ضرر در برنامه خود داشته باشید، ممکن است به شما کمک کند که با احتیاط بیشتربی سرمایه گذاری کنید. همین مسئله به شما کمک خواهد کرد که تنها ریسک هایی را بپذیرید که می توانند در برنامه دراز مدت شما جای بگیرند.

این بدان معناست که ارزیابی ارزش دارایی در تخصیص دارایی شما باید مورد توجه عمده قرار گیرد. منطقی نیست که تخصیص دارایی ثابت بدون توجه به ارزیابی ارزش دارایی داشته باشیم. تخصیص دارایی متغیر باید برای مدیریت ریسک سرمایه گذاری صورت بگیرد. 

برای تخصیص دارایی خود استراتژی داشته باشید

مطالعات نشان می دهد که نزدیک به 90٪ بازده و سود سرمایه گذاری با شیوه تخصیص دارایی ها در سبد سهام یا پرتفوی شما تعیین می شود. استراتژی که شما برای تخصیص دارایی خود پیاده سازی می کنید تا حد زیادی روی مدیریت ریسک سرمایه گذاری تاثیر گذار خواهد بود. 

یافتن سرمایه گذاری های فردی با حاشیه ایمنی، جنبه بسیار مهم سرمایه گذاری در بازار سهام است. با این حال، انتخاب صحیح در خصوص تخصیص دارایی خود از اهمیت بیشتری برخوردار است و بنابراین سزاوار توجه جدی شماست.

به عبارت ساده، تخصیص دارایی  به این صورت است که دارایی خود را بین طبقه ها یا گروه های مختلف سرمایه گذاری تقسیم می کنید. تخصیص دارایی برای یک سرمایه گذار استراتژی پویا را فراهم می کند که با ارزش های های مطلوب و نا مطلوب تنظیم می شود. به جای یک درصد ثسود ثابت، شما از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستید زیرا می توانید بر اساس سطح ارزش گذاری، از مجموعه ای از دارایی ها بهره ببرید.
سطوح مختلف سنجش ارزش دارایی به روش های متفاوتی از تخصیص بودجه نیاز خواهد داشت. یکی از مهمترین مفاهیم در سرمایه گذاری این است که در مورد قیمتی که پرداخت می کنید، مراقب یا محتاط باشید. انجام این کار بدون تغییر تخصیص بودجه شما به دسته دارایی ها پس از نوسان قیمت های بزرگ امکان پذیر نیست.

سرمایه گذار ارزش محور می خواهد بیشتر به دارایی هایی که دورترین قیمت خود را از ارزش واقعی یا ذاتی خود قیمت گذاری کرده اند، اختصاص دهد. از دارایی هایی که بالاتر از ارزش واقعی آنها هستند می توان به طور کامل اجتناب کرد یا کار با آن ها را به حداقل رساند.

تخصیص دارایی تاکتیکی ابزاری مؤثر برای مدیریت ریسک سرمایه گذاری در سبد دارایی شما است. وجه نقد می تواند به محافظت از سبد خرید شما در بازار خرسی کمک کند. با تخصیص پول به دارایی های گران قیمت ، نمی توانید ارزان بخرید و گران تر بفروشید.

بر اساس اصول مدیریت ریسک سرمایه گذاری، شما باید انتظار بی ثباتی قیمت ها را داشته باشید و از آن ها بهره ببرید. آن را به یک نکته تبدیل کنید تا درک کنید که نوسانات چگونه بر عملکرد تأثیر می گذارد.

برای خود یک حاشیه امن تعریف کنید

برای هر سرمایه گذاری شما قطعا به تعیین یک حاشیه امن نیاز خواهید داشت.

حاشیه امنیت تفاوت بین ارزش اساسی یا ذاتی و قیمت سرمایه گذاری شما است. «قیمت چیزی است که شما پرداخت می کنید. ارزش همان چیزی است که شما کسب می کنید.» (وارن بافت)

در زمینه مدیریت ریسک سرمایه گذاری، هر چه حاشیه ایمنی بیشتر باشد، خطر کمتری را نیز در نظر می گیرید، سود بالقوه سرمایه شما را بیشتر می کند و درصد درآمد شما نیز بالاتر می رود (یعنی بازده سود سهام). حاشیه امن باعث می شود تا جا برای خطاهای قضاوت، اشتباهات یا شرایط نامطلوب پیش بینی نشده وجود داشته باشد.

یافتن سهامی با قیمت خیلی مناسب همیشه کافی نیست. در حالت ایده آل می خواهیم سهام هایی با خصوصیات شرکت های با کیفیت پیدا کنیم: مدیریت خوب ، ترازنامه های قوی ، نوآوری ، مزیت های رقابتی ، نرخ بازگشت خوب به سهامداران ، ثبات درآمدها و عملکردهای کارآمد.

هنگامی که یک شرکت از نظر کیفیتی کمبود دارد ، باید 1) احتمال نقص در رفع آن را تجزیه و تحلیل کنیم و با افزایش حاشیه ایمنی لازم ، قیمتی را که مایل به پرداخت آن هستیم ، تنظیم کنیم.

مطمئن باشید شرکت مد نظر شما دارای یک یا چند مزیت رقابتی پایدار است، در غیر این صورت معامله شما ممکن است یک دام باشد. مزیت های رقابتی می تواند دارایی، ویژگی ها یا توانایی های اصلی شرکت.

غلبه بر ترس

هرکسی به دلایل مشخصی از موقعیت های ناشناخته و عدم قطعیت می­ترسد اما شاید وقت آن رسیده که با ترس های غیر ضروری و غیرمنطقی خود خداحافظی کنید و فضای بیشتری را برای خود باز کنید. ترس در سرمایه گذاری موجب می شود که بیش ‌از حد به احساسات توجه نماییم و توانایی تفکر و تعقل در ما کاهش یابد، بنابراین فرآیند تصمیم گیری ما را تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و تصمیمات بر پایه احساسات ما بیشتر خواهند شد. عاقلانه نیست که به ترس هایمان اجازه دهیم که در دنیای سرمایه گذاری بر ما حاکم شوند. هر چه ترس کمتر شود به ریسک کردن اشتیاق بیشتری پیدا می کنیم. گاهی ترس موجب می شود که بی دلیل و بدون منطق از جمع پیروی کنیم. 

به عنوان مثال، معامله گرانی که با ترس غیرمنطقی دست‌ و پنجه نرم می کنند ممکن است در ابتدا به دلیل ترس از ضرر وارد معامله نشوند، اما وقتی می بینند که دوستانشان سود های بسیار خوبی به دست آورده اند احساس می کنند درآمد بسیار راحتی را از دست‌ داده‌ اند. بنابراین وارد معامله می شوند، غافل از اینکه در انتهای بازار صعودی قرار دارند. 

نتیجه گیری

در پایان و به عنوان نتیجه گیری باید گفت اگر می خواهیم جزء ده درصد افراد برنده بازار سرمایه گذاری باشیم، باید دیدگاه مثبتی راجع به ریسک داشته باشیم و نحوه مدیریت ریسک سرمایه گذاری را یاد بگیریم. از ریسک کردن نترسیم. ریسک را معادل با خطر ندانیم و به آن به چشم نوعی زمینه برای پیشرفت بیشتر نگاه کنیم.

اجازه ندهیم که ریسک و ترس از آن بر ما مسلط شود بلکه آن را تحت کنترل خود درآوریم و بر آن تسلط پیدا کنیم. بباید به این باور برسیم که ریسک در سرشت و ذات بازار بورس و معامله گری وجود دارد و مهمتر از آن، در ذات و تمام جنبه های زندگی ما نیز نهفته است. 

بدانیم که معامله گری و فعالیت در بازار بورس و سهام نیز فرقی با بقیه مشاغل نمی کند و باید با ریسک مختص به آن مواجه شویم و با رعایت چند نکته ساده و نهادینه کردن آن‌ها در وجودمان ریسک را چنان مدیریت کنیم که ما را به سمت سودآوری و زندگی موفق هدایت کند.

برای دریافت دوره های اموزش بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

اخبار و مقالات مرتبط