باور غلط سرمایه گذاری

5 اشتباه بزرگ و باور غلط سرمایه گذاری در بورس که باید از آن ها اجتناب کنید

سه‌شنبه ۲۸-۰۸-۱۳۹۸

باورهای درست و غلط ما در تمامی جوانب زندگی همراه ما هستند و پذیرفتن آن ها می تواند در راستای رسیدن به اهداف به ما کمک بزرگی بکنند. همان طور که باور های صحیح ما می‌ توانند به ما را در راستای رسیدن به اهداف تعیین شده در حوزه سرمایه‌ گذاریمان کمک کند، باور های غلط می‌ توانند ما را از دست یافتن به مقاصد خوبمان رود نگه دارند. برای فعالیت در بازار بورس و اوراق بهادار و انجام معاملات نیز همچون هر کسب و کاری و هر جنبه دیگری از زندگی باور های غلطی وجود دارد که سبب شده بسیاری افراد از این بازار گریزان باشند یا به محض ورود به آن، به جای کسب درآمد از بورس، با ضرر و زیان مواجه شوند.

در این مقاله از وب سایت فروهر ترحمی قصد داریم پنج مورد از باورهای غلط سرمایه گذاری را برای شما بر شماریم تا با آشنایی با آن ها و اجتناب از آن ها بتوانید سرمایه گذاری موفق داشته باشید.

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

پنج باور غلط سرمایه گذاری در بورس

این امر یک حقیقت است که هر نوع سرمایه‌ گذاری علاوه بر سود های احتمالی، می ‌تواند ضرر و زیان‌ هایی هم به همراه خود داشته باشد و مواردی مانند مخاطرات و شرایط اقتصادی و سیاسی منطقه می‌ تواند آن را با ریسک ‌هایی مواجه کند.

اما در این میان، باور غلط سرمایه گذاری عقایدی هستند که معمولا بدون درنظر گرفتن جنبه تخصصی امر شکل گرفته و از منظر احساسی بیان می ‌شود.

آگاهی را شاید بتوان اولین گام برای سرمایه‌ گذار در راستای موفقیت او دانست؛ در نتیجه برای افزایش سطح عمومی آگاهی و آشنایی با یک سری از باورهای غلط، در این مطلب تلاش خواهیم کرد به بررسی برخی باور ‌های نادرست پرداخته و تاثیر آن ‌ها را بر فعالیت ‌های صاحبان سرمایه و سهامداران در بازار بورس بسنجیم. با ما همراه باشید.
 

بازار بورس قمارخانه است و ریسک کردن تنها راه موفقیت!

درست است که ریسک در سرمایه گذاری بخشی جدا نشدنی محسوب می شود، امّا این بدان معنا نیست که در بازار بورس همه چیز بر پایه شانس و اقبال بوده و تنها افراد متحور با ریسک پذیری بالا در آن موفق می شوند. 

اولین باور غلط سرمایه گذاری در بورس یا به طور کلی در نوع سرمایه گذاری این می باشد که برخی از صاحبان سرمایه، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را همانند قمار می دانند. این یعنی آن ها تصور می کنند که همانند قمار در صورت خوش ‌شانسی سرمایه‌ گذاران با سود آوری و در صورت بد شانسی با ضرر جبران‌ ناپذیر همراه می شود. این در حالی است که بازار سرمایه کاملا قانون مند است و با اشراف کافی و آگاهی از شیوه های تحلیل بازار، می توان ریسک سرمایه گذاری را تا حد زیادی کنترل کرد.

این موضوع نشان می ‌دهد که فاکتور خوش شانس بودن و یا بد شانس بودن تعیین کننده میزان موفقیت و سود یا زیان سرمایه‌ گذاری نیست و سهام داران می ‌توانند از طریق تحلیل‌ های فنی مختلف و مناسب، بازار سرمایه‌ را تا حد قابل توجهی پیش ‌بینی کنند. 

اگر سرمایه گذاران با پیش‌ بینی درست و مثبت اقدام به سرمایه‌ گذاری کنند، سرمای گذاری آن ها می تواند با سود آوری مناسبی نیز همراه شود. این در حالی است که در قمار تنها عامل شانس است که تعیین کننده شکست و موفقیت است و در آن نمی ‌توان آینده سرمایه‌ گذاری را به هیچ صورتی پیش ‌بینی کرد. 

سهام داران با کسب دانش و یادگیری روش‌ های موجود برای کاهش ریسک سرمایه گذاری، می‌توانند ضمن شناسایی و مدیریت ریسک‌ های مختلف در سرمایه‌ گذاری، با خیال آسوده ‌تری نسبت به خرید و فروش سهام اقدام نمایند.

در بورس می تواند راه صد ساله را یک شبه طی کرد!

این امر کاملا واضح است که علت ورود افراد به بازار بورس، اوراق بهادار و سایر شیوه های سرمایه گذاری، کسب سود و منافع است؛ اما باید حتما توجه داشته باشید که قرار نیست سود بسیار زیاد به این راحتی ها و در مدت زمانی کوتاه برای شما به دست آید.

خیلی از افراد فکر می کنند که قرار است با ورود به بازار بورس یک شبه پولدار شوند و از سرمایه خود چند برابر سود دریافت کنند! ولی دقیقا دومین باور غلط سرمایه گذاران در بورس این است که پول دار شدن یک شبه در بورس را انتظار دارند.

در خصوص این باور غلط سرمایه گذاری بیان دو نکته خالی از لطف نیست. همواره به خاطر داشتن این نکات می تواند به شما کمک شایانی در راستای موفقیت کند. 

  • سود همیشه درصدی از مبلغ کل سرمایه ‌گذاری است و بنابراین مشخص است که سود یک فرد با ۱ میلیارد سرمایه با سود فردی با ۱۰۰ میلیون سرمایه یکسان نخواهد بود.
  • ر سنجش میزان سود خود باید ارزش زمانی پول را در نظر بگیریم (۲۰  درصد سود در یک ماه با ۲۰ درصد سود در ۶ ماه یکسان نخواهد بود).

می توان با پول وام یا قرض گرفته شده وارد بازار بورس شد!

یکی از مهم ترین اصول سرمایه گذاری در بازار بورس بنا به توصیه بسیاری از کارشناسان حرفه ای این است که عاقلانه ترین کار برای سرمایه گذاران این خواهد بود که تنها با سرمایه مازاد و بلا استفاده خود وارد بازار بورس شوند. از آن جایی که ریسک های بسیاری متوجه سرمایه گذاران بورس بوده و افراد تازه وارد معمولا با ضرر هایی مواجه می شوند، ورود به بازار سرمایه با کل دارایی خود و یا با پولی که برای زندگی خود به آن احتیاج دارید، کاری منطقی و مناسب نخواهد بود.

با توجه به تمام مواردی که در بالا گفته شد، یک باور غلط سرمایه گذاری در بورس این است که برای معامله در بورس از وام بانکی و قرض می توان استفاده کرد. زیرا توصیه بیشتر کارشناسان خبره و با تجربه این است که پول مازاد خود را معامله کنید نه پول وام یا پولی که برای امرار معاش قرارداده‌اید.

علاوه بر این، نکته بسیار مهمی که باید در نظر بگیرید این است که اگر با استفاده از وام بانکی یا اعتبار کارگزاری ‌ها اقدام به خرید و فروش سهام می‌ کنید، توجه داشته باشید که بانک یا کارگزاری درصدی سود از شما بابت پول ارائه شده دریافت خواهد کرد.

برای شفاف تر شدن این مسئله به شما مثالی را ارائه خواهیم داد. به طور مثال شما وامی از بانک با نرخ بهره سالیانه 22 درصد دریافت کرده اید و آن را در معاملات سهام بورسی خود سرمایه‌گذاری کرده اید. حال اگر شما پس از یک سال از سرمایه‌ گذاری خود بتوانید 22 درصد سود کسب کنید، در واقع مثل این است که سودی دریافت نکرده ‌اید! در واقع تمام تلاش شما تنها این بوده است که بتوانید نرخ بهره وام خود را پوشش دهید.

برای همین دلیل توصیه می‌ شود همواره از پول مازاد خود که به آن احتیاجی ندارید در سرمایه ‌گذاری استفاده نمایید تا در صورت متحمل ضرر شدن به شما لطمه بزرگی وارد نشود.

سرمایه گذاری در بورس بدون استفاده از تحلیل تکنیکال در کنار تحلیل بنیادی نیز ممکن است!

یکی از رایج ترین باور های غلط سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار که بین برخی سهام داران وجود دارد این است که آن ‌ها در معاملات بورسی خود دائما به دنبال سهام‌ هایی می‌ گردند که قیمت آن‌ ها کاهش پیدا کرده است و با این تحلیل که این قیمت در آینده به قیمت قبلی خود باز می‌ گردد، اقدام به سرمایه‌ گذاری و خرید سهام این شرکت ‌ها می ‌کنند. این مسئله نشان دهنده این است که برای این دسته از فعالان بازار سرمایه صرفاً فاکتور قیمت و روند گذشته آن مهم و تأثیرگذار است.

اما در حقیقت فاکتور ارزش بازاری سهم تنها یکی از فاکتور ‌های موثر در رسیدن به تحلیل درست و مناسب است. به بیانی دیگر سهام داران باید همواره مراقب این امر باشند که صرفاً بر اساس فاکتور قیمت بازار، اقدام به خرید سهام شرکتی نکنند و با استفاده از همه زوایای تحلیل تکنیکال به تصمیم گیری درست دست پیدا کنند. همچنین لازم است سهام داران در کنار تحلیل تکنیکال، توجه ویژه ‌ای نیز به تحلیل بنیادی داشته باشند. این یعنی آن ها باید صورت‌ های مالی و سایر اطلاعات مهم مربوط به شرکت مورد نظر را بررسی کرده و بعد از بررسی دقیق آن اقدام به خرید سهام آن کنند.

برعکس این دیدگاه هم وجود دارد؛ یعنی برخی از سهام داران نیز بر این باورند که سهام شرکت بورسی که افزایش قیمتی خوبی داشته، به زودیقیمت آن ها کاهش پیدا می‌ کند و با این تحلیل سهام داران اقدام به فروش سریع سهام خود می‌کنند اما پس از گذر مدت زمانی افسوس می‌خورند که چرا سهام آن شرکت را فروخته‌اند.

بنابراین پیشنهاد می‌ شود که سهم هم به لحاظ تکنیکالی و هم به لحاظ بنیادی بررسی شود. البته ذکر این نکته‌ نیز بسیار مهم است که شاید در خیلی از مواقع پس از افزایش قیمت سهام شرکت‌های بورسی، کاهش قیمتی در انتظار آن‌ها باشد اما سهام داران از طریق تحلیل‌ های مناسب می‌ توانند این افزایش و کاهش را به خوبی پیش ‌بینی کنند و با خیالی آسوده سهام خود را بفروشند و یا نگه دارند.

توجه به شایعات و اطلاعات نادرست و خرید از شرکت های پر سر و صدا!

یکی از اشتباهات بزرگ و باور غلط سرمایه گذاری همسو شدن با جو سازی ‌ها، شایعات و اطلاعات نادرست در حوزه بازار بورس می باشد.

توجه به شایعات، حواشی و اطلاعاتی که بین سهام داران دست به دست می ‌شود، یکی از مواردی می باشد که مورد توجه معامله‌ گران زیادی قرار می‌ گیرد. اما مشکلی که در این میان وجد دارد این است که، جوسازی ‌ها معمولا شایعات بی پایه و اساسی می باشند که می ‌توانند موجب تغییرات قیمتی زیادی شده و اصطلاحاً به رشد حبابی یا افول بیش از حد قیمت یک سهم بیانجامد.

با توجه به رشد شبکه های اجتماعی، ممکن است بسیاری از افراد از طریق این شبکات اخبار مربوط به دنیای سرمایه گذاری را دنبال کنند. امّا گاهی اوقات در شبکه ‌های اجتماعی اطلاعاتی انتشار می یابد که نه پایه و اساس درستی دارد و نه مشخص است که منشأ آن چیست. اما متاسفانه عده ‌ای از سهام داران این اطلاعات را جدی می گیرند و به آن دامن می ‌زنند!

علاوه بر این، در دنیای امروزه که مخاطبان همواره در مواجه با بمب‌ باران رسانه ‌ای هستند، شرکت ‌هایی نیز از این فرصت سو استفاده کرده ‌اند تا سر و صدایی به پا کنند و بتوانند شهرت کاذبی را کسب کرده و از طریق آن سرمایه گذاران بسیاری را به سمت خود جلب کنند. 

این موضوع در برخی شرکت‌ های بورسی نیز صحت دارد؛ یعنی این شرکت‌ های بورسی در راستای برند شدن و معرفی نام خود به مخاطبان، کمپین ‌های روابط عمومی را راه‌ اندازی کرده و مخاطبان را با بمب باران اطلاعاتی همراه می‌ کنند. در این میان برخی از فعالان بازار سرمایه نیز ممکن است تحت تاثیر این جو رسانه ‌ای به این باور برسند که احتمالاً این شرکت با سود آوری مناسبی همراه می‌ شود و از این روست که  فعالیت ‌های خود را با آب و تاب رسانه ‌ای می‌ کند.

اما در حقیقت ممکن است چنین تحلیلی کاملا اشتباه باشد و این شرکت ‌ها در راستای فعالیت‌ های بازاریابی و برندینگ اقدام به تبلیغات این چنینی کرده‌ باشند؛ یا حتی ممکن است در فعالیت‌ های داخلی خود با مشکلاتی همراه شده ‌اند و از طریق فعالیت ‌های رسانه ‌ای در تلاش ‌اند تا فعالیت ‌های شرکت را مثبت جلوه دهند. با توجه به این موضوع پیشنهاد می ‌شود که سهام داران صرفاً تحت تأثیر تبلیغات رسانه ‌ای قرار نگیرند و بر پایه تحلیل‌ های قابل اتکا اقدام به سرمایه‌ گذاری و خرید و فروش سهام شرکت ‌های بورسی کنند.

نتیجه گیری

کسب آگاهی و دانش لازم در خصوص نحوه کارکد و ماهیت بازار بورس قبل از ورود به بازار و همچنین کسب دانش فنی در خصوص انواع تحلیل ها می تواند تا حد بسیار زیادی تضمین کننده موفقیت سرمایه گذاران در بازار بورس باشد. برای سرمایه‌ گذاری در بورس اوراق بهادار هیچ ‌وقت دیر نیست؛ شما می ‌توانید با ارتقا سطح دانش خود نسبت به بازار سرمایه، سرمایه‌ گذاری مطمئن و پر سودی را برای خود رقم بزنید. اما برای حضور مناسب و استراتژیک در این بازار باید باور‌ های غلط را کنار گذاشته و با تکیه بر تحلیل‌ های مناسب اقدام به خرید سهام و سرمایه ‌گذاری در بورس اوراق بهادار کنید.

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

 

 

اخبار و مقالات مرتبط