بازار خرسی و بازار گاوی

بازار خرسی (Bear Market) و بازار گاوی (Bull Market) در بورس به چه معنا هستند؟

شنبه ۰۲-۰۹-۱۳۹۸

تقریباً هر روز در دنیای سرمایه گذاری بورس ، اصطلاحات بازار خرسی و بازار گاوی را می شنوید که برای توصیف شرایط بازار استفاده می شوند. از آنجا که جهت بازار عامل بزرگی است که بر سبد سهام شما تأثیر می گذارد، این مهم است که شما دقیقاً بدانید که منظور از این اصطلاحات چیست و هر کدام روی شما چگونه تأثیر می گذارند. در این مقاله از وب سایت فروهر ترحمی قصد داریم شما را با مفاهیم بازار خرسی و بازار گاوی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

بازار خرسی و بازار گاوی چیست؟

اصطلاحات بازار خرسی و بازار گاوی برای توصیف نحوه عملکرد کلی بازار بورس و سهام استفاده می شوند - یعنی اینکه ارزش سهام رو به افزایش است یا رو به کاهش. از طرفی دیگز، از آنجایی نگرش سرمایه گذاران نیز در بازار تاثیر زیادی دارد، این شرایط و نوع بازار همچنین نشان دهنده احساس سرمایه گذاران نسبت به بازار و ترند های آینده است.

به عبارت ساده تر، یک بازار گاوی یا Bull Market به بازاری اشاره دارد که رو به رشد است. ویژگی بارز چنین بازاری افزایش مداوم قیمت سهام در بازار است. در چنین مواقعی، سرمایه گذاران غالباً اعتقاد دارند که روند صعودی در دراز مدت ادامه خواهد یافت. به طور معمول، در چنین سناریویی، اقتصاد کشور قوی است و سطح اشتغال نیز زیاد است.

از طرفی دیگر، در بازار خرسی یا Bear Market ارزش سهام در حال کاهش است. قیمت سهام به طور مداوم در حال کاهش می باشد و نتیجه آن روند نزولی است که سرمایه گذاران معتقدند ادامه خواهد یافت. همین طرز فکر سهام داران نیز به نوبه خود منجر به ادامه دار شدن روند نزولی خواهد شد. در طی بازار خرسی، اقتصاد کشور به طور معمول کند می شود و بیکاری با شروع شرکت ها به اخراج کارگران افزایش می یابد.
نکات کلیدی:

  • بازار گاوی بازاری است که رو به رشد است و از نظر اقتصادی سالم است، در حالی که بازار خرسی بازاری است که در حال رکود است و در آن بیشتر سهام در حال کاهش در ارزش هستند.
  • در حالی که بعضی از سرمایه گذاران در بازار خرسی قرار می گیرند، بیشتر سرمایه گذاران از بازار گاوی سود می برند. این یعنی بازار بورس به طور کلی سود دهی دارد.
  • بازار خرسی برای سرمایه گذاری خطرناک تر است، زیرا در چنین بازاری بسیاری از سهام ارزش خود را از دست می دهند. از آنجایی که تشخیص زمان رسیدن به کف بازار دشوار است، بیشتر سرمایه گذاران پول خود را از بازارها خارج کرده و تا زمان برعکس شدن روند، پول نقد خود را نگه می دارند.

اصطلاح «گاو» و «خرس» از کجا آمده است؟

بازار خرسی و بازار گاوی

ریشه اصلی این دو واژه در بازار خرسی و بازار گاوی به طور قطع شناخته شده نیست، اما دو گمانه در رابطه با این مساله وجود دارد که معمولا به آن ها استناد می شود.

  1. اولین توضیح، به نحوه جنگیدن این دو حیوان اشاره می کند. از یک طرف، با توجه به اینکه گاو به هنگام حمله به دشمن، شاخ‌‌های خود را به طرف بالا می‌گیرد، روند صعودی بازار را گاوی می‌نامند. اما از طرفی دیگر، خرس در مقابله با رقیب خود، پنجه‌هایش را به سمت پایین می‌گیرد و با او می‌جنگد. برخی بر این باورند که این مساله علت استفاده از نام خرس به هنگام توصیف بازار نزولی است.
  2. در گذشته‌ای دور، دلالانی وجود داشتند که پوست خرس می‌فروختند. در واقع، آنها پوست خرس را با قیمت همان روز به مشتریان پیش‌فروش می‌کردند و چون اعتقاد داشتند که قیمت آن در آینده‌ نزدیک کاهش خواهد یافت، در موعد تحویل پوست با پرداخت مبلغی کمتر به شکارچیان، از تفاوت قیمت خرید فعلی و پیش‌فروش سود کسب می‌کردند. این افراد به «خرسی‌ها» شهرت یافته بودند و چون روند نزولی قیمت را پیش‌بینی می‌کردند، عده‌ای عقیده دارند که ریشه‌ «بازار خرسی» از این افراد بر گرفته شده است.

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

ویژگی های بازار خرسی و بازار گاوی

با وجود این که ویژگی های بازار خرسی و بازار گاوی با جهت قیمت سهام مشخص می شود، برخی از ویژگی های دیگری نیز در آن ها وجود دارد که سرمایه گذاران باید از آنها آگاه باشند. در لیست زیر برخی از این عوامل توضیح داده شده است.

  • عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار: در بازار گاوی ، تقاضای زیاد و عرضه ضعیف برای اوراق بهادار را شاهد هستیم. به عبارت دیگر، بسیاری از سرمایه گذاران مایل به خرید اوراق بهادار هستند در حالی که معدودی مایل به فروش هستند. در نتیجه ، وقتی سرمایه گذاران برای به دست آوردن سهام رقابت می کنند، قیمت سهام افزایش می یابد. در بازار خرسی برعکس این وضعیت واقعیت دارد. زیرا بیشتر مردم به جای خرید به دنبال فروش هستند. در چنین حالتی، تقاضا به میزان قابل توجهی پایین تر از عرضه است و در نتیجه قیمت سهام کاهش می یابد.
  • روانشناسی سرمایه گذاری: از آنجا که رفتار بازار تحت تأثیر و درک افراد از وضعیت بازار قرار می گیرد، روانشناسی و احساسات سرمایه گذاران بر صعود یا سقوط بازار تأثیر می گذارد. عملکرد بازار سهام و روانشناسی سرمایه گذاران به یکدیگر وابسته هستند. در بازار گاوی، سرمایه گذاران با امید به دست آوردن سود در بازار مشارکت می کنند. در طول بازار خرسی، احساسات بازار منفی است زیرا سرمایه گذاران شروع به جابجایی پول خود از سهام و به اوراق بهادار با درآمد ثابت می کنند زیرا آنها منتظر یک حرکت مثبت در بازار سهام هستند. درمجموع ، کاهش قیمت بازار سهام باعث کاهش اعتماد به نفس سرمایه گذار می شود و این باعث می شود سرمایه گذاران پول خود را از بازار دور نگه دارند - که به نوبه خود باعث افزایش قیمت کلی خواهد شد.
  • تغییرات در فعالیت اقتصادی: از آنجا که مشاغلی که سهام آنها در بورس ها معامله می شود، مشارکت کننده اقتصاد کلان کشور هستند، بازار بورس و اقتصاد با یکدیگر پیوند نزدیکی دارند. بازار خرسی با اقتصاد ضعیف همراه است زیرا بیشتر مشاغل قادر به ثبت سودهای کلان نیستند و دلیل آن این است که مصرف کنندگان تقریباً به اندازه کافی هزینه نمی کنند. این کاهش سود البته به طور مستقیم بر نحوه ارزش گذاری سهام تأثیر می گذارد. در بازار گاوی، برعکس این مسئله اتفاق می افتد، زیرا مردم پول بیشتری برای خرج کردن دارند و مایل به خرج کردن آن هستند که این به نوبه خود اقتصاد را تقویت می کند.

چگونه بازار خرسی و بازار گاوی را تشخیص دهیم؟

تعیین کننده اصلی این که بازار گاوی است یا خرسی فقط واکنش بازار به یک رویداد خاص نیست، بلکه نحوه عملکرد آن در طولانی مدت است. حرکات کوچک قیمت ها فقط یک روند کوتاه مدت یا یک اصلاح بازار را نشان می دهند. امّا تغییرات در یک دوره زمانی طولانی تر است که مشخص می کند که بازار گاوی است یا خرسی. 

با این وجود همه حرکت های طولانی مدت در بازار نمی توانند به عنوان بازار گاوی یا بازار خرسی شناخته شوند. بعضی اوقات ممکن است یک بازار به دلیل تلاش برای یافتن جهت، یک دوره رکود را پشت سر بگذارد. در این حالت، یک سری حرکات صعودی و نزولی در واقع سود و زیان خود را خنثی می کند که منجر به روند صاف بازار می شود.

 

بازار گاوی چگونه به بازار خرسی تبدیل می شود؟

وقتی که افراد زیادی در بازار بورس فعالیت دارند، بازار گاوی کاملا مستعد تبدیل شدن به بازار خرسی است. علت این مسئله هم این است كه عموم مردم كمترین تحملی برای پذیرش ریسك ندارند و در نتیجه نیاز به اطمینان و تایید زیادی دارند كه مطمئن شوند كاری كه انجام می‌دهند یك سرمایه‌گذاری «مطمئن» است.

در نتیجه اغلب آن ها آخرین افرادی هستند كه متقاعد می ‌شوند بازار صعودی است و فرصت ‌های خوبی برای خرید در آن وجود دارد. در یك بازار گاوی، صرف نظر از اینكه چقدر طولانی مدت باشد، عموم مردم در آخرین لحظات سوار بر قیمت ها می شوند و استدلال واقعی و درونی آن ها (كه آن را ذكر نمی‌ كنند) این است كه همه دارند این كار را می ‌كنند و پول در می ‌آورند، پس چگونه ممكن است این كار اشتباه باشد؟

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

امّا نکته بسیار مهمی که ممکن است در این میان نادیده گرفته شود این است که بازار گاوی و صعود مرتب قیمت ‌ها، نیاز به تزریق دائمی پول توسط معامله‌ گرانی دارد كه خواهان خرید در قیمت‌های بالا تر و بالا تر باشند. هر چقدر از عمر بازار گاوی گذشته باشد، تعداد بیشتری از معامله‌ گران خرید ‌های خود را انجام داده ‌اند و كمتر مشتری جدیدی باقی مانده و در نتیجه تعداد كسانی كه حاضرند قیمت‌ های بالاتری برای خرید پیشنهاد دهند كمتر شده است.

خریداران قدیمی مشتاقند كه شاهد افزایش روز افزون قیمت‌ها باشند ولی دلشان هم نمی‌خواهد با توقف رشد قیمت، گیر بیافتند و خریدهایشان روی دستشان بماند.

امّا وقتی عموم مردم وارد بازار می‌ شوند و شروع به خرید می‌ كنند، حرفه ‌ای‌ ها می‌ دانند كه پایان راه نزدیك است. چطور؟ چون حرفه ‌ای ‌ها بر خلاف مردم عادی می ‌دانند كه تعداد خریداران و حجم پولی كه باید در خرید صرف شود محدود است و سرانجام نقطه‌ای فرا خواهد رسید كه در آن هر كس كه می‌توانسته در حكم خریدار ظاهر شود، خرید خود را انجام داده است و دیگر خریداری باقی نمانده است.

اینجاست كه مردم عادی گیر می ‌افتند، چون قبلاً وقتی هنوز پتانسیل رشد قیمت وجود داشت، ریسك ورود به معامله را نپذیرفتند و وارد بازار نشدند. حرفه ‌ای ‌ها قبل از رسیدن به این نقطه، شروع به خالی كردن موقعیت ‌ها كرده‌ اند و با رقابت بین آن ها بر سر جلب نظر خریداران باقی مانده كه به سرعت در حال كمتر شدن هستند، قیمت رو به كاهش می‌گذارد.

در بازار خرسی و بازار گاوی چگونه رفتار کنیم؟

بازار خرسی و بازار گاوی​​​​​​​

در بازار گاوی ، ایده آل ترین کار برای یک سرمایه گذار این است که با خرید زود هنگام سهام در صورت امکان، از افزایش قیمت ها استفاده کرده و در صورت رسیدن به اوج قیمت خود، آن ها را بفروشد.

در بازار گاوی، معمولا ضرر و زیان جزئی و موقتی می باشد. یک سرمایه گذار به طور معمول می تواند بطور فعال و با اطمینان در سهام بیشتری سرمایه گذاری کند و با احتمال بازگشت بازده بیشتر از کسب درآمد از بورس بهره ببرد.

از طرفی دیگر، در بازار خرسی احتمال ضرر بیشتر است زیرا قیمت ها بطور مداوم ارزش خود را از دست می دهند و غالباً پایان روند نزولی قیمت ها در معرض دید نیست. حتی اگر تصمیم دارید با امید به صعودی شدن روند قیمت ها سرمایه گذاری کنید، احتمالاً قبل از وقوع هر نوبت، ضرر می کنید. بنابراین، بیشتر سودآوری در سرمایه گذاری های کوتاه یا موارد ایمن تر مانند اوراق بهادار با درآمد ثابت پیدا می شود.

یک سرمایه گذار همچنین ممکن است به سهام های دفاعی روی آورد که عملکرد آنها تنها با تغییر روند در بازار تحت تأثیر حداقلی قرار می گیرد و بنابراین در هر دو چرخه تاریک اقتصادی و رونق اقتصادی پایدار است. این ها صنایعی نظیر آب و برق است که غالباً متعلق به دولت است و ضروریاتی است که مردم بدون توجه به شرایط اقتصادی خریداری می کنند.

نتیجه گیری

بازار خرسی و بازار گاوی هر دو تأثیر زیادی در سرمایه گذاری های شما خواهند داشت، بنابراین ایده خوبی است که هنگام تصمیم گیری سرمایه گذاری، ابتدا وقت گذاشته و با دقت نوع بازار و بازه زمانی آن را مشخص کنید. به یاد داشته باشید که در طولانی مدت، بازار بورس و اوراق بهادار همیشه بازدهی مثبتی را نشان داده است.

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

اخبار و مقالات مرتبط