خرید و فروش سهام در بورس

نحوه خرید و فروش سهام در بورس بصورت انلاین یا حضوری

چهارشنبه ۰۶-۰۱-۱۳۹۹

اگر شما قصد حضور در بازار سرمایه را دارید، احتمالا نحوه خرید و فروش سهام در بورس برای شما سوال باشد. امّا موردی که در بازار سرمایه  بسیار زیاد پیش می آید این است که سرمایه گذاران در محدوده نا مناسبی سهام را خریداری می کنند و سپس از عدم دریافت سود و یا متحمل شدن ضرر و زیان شکایت می کنند. 

علاوه بر این، با توجه به پیشرفت روزافزون فناوری دیجیتال و اینترنت، بسیاری از سرمایه گذاران به جای پرداخت هزینه مشاوران و کمیسیون های بزرگ برای اجرای معاملات، تصمیم به خرید و فروش سهام در بورس برای خود و به صورت آنلاین دارند. امّا نکته ای که در میان کاملا حائز اهمیت است این است که سرمایه گذاران نباید بی مهابا و بدون داشتن دانش کافی به بازار بورس ورود کنند. از همین سو، قصد داریم در این مقاله از وب سایت فروهر ترحمی آموزش خرید و فروش سهام را در اختیار شما قرار دهیم و نکاتی در خصوص موفقیت در بازار بورس را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

نحوه خرید و فروش سهام در بورس

اوّلین نکته ای که باید در خصوص خرید و فروش سهام بدانید این است که تمامی معاملات باید توسط کارگزاری انجام شود، در نتیجه، شخص سرمایه گذار نمی تواند مستقلا و مستقیما به فعالیت در بورس بپردازد. این یعنی کارگزار نقش واسط بین سرمایه گذار و بازار بورس را دارد و تمام خرید و فروش ها از طریق همین کارگزار صورت می گیرد. در نتیجه، اگر قصد ورود به بازار سرمایه دارید، اوّلین قدم برای شما این خواهد بود که به یک کارگزاری بورس مراجعه کرده و یک حساب معاملاتی در آن افتتاح کنید. 

مرحله بعدی آغاز به کار در بازار بورس دریافت کد معاملاتی است. کد معاملاتی که به آن کد بورسی یا کد سهام داری نیز می گویند در واقع یک شناسه منحصر به فرد برای شماست. این شناسه مانند کد ملی می مانند و با استفاده از آن شما در بازار بورس شناخته می شوید. این کد همیشه به شما تعلق خواهد داشت و هیچ وقت تغییر نخواهد کرد. 

برای دریافت کد بورسی در کارگزاری آگاه باید به سامانه آگاه اکسپرس مراجعه کرده و با ثبت نام، یک نام کاربری و رمز عبور برای خود انتخاب کنید. زمانی که کد بورسی خود را دریافت کردید، می توانید با همین نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه معاملاتی شوید.

تا اینجا مواردی که برای شما توضیح دادیم در واقع پیش نیازهای شروع به فعالیت در بورس بود. برای خرید و فروش سهام در بورس روش های مختلفی وجود دارد. در ادامه مقاله، این روش ها را برای شما شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

روش های خرید و فروش سهام در بورس

خرید و فروش سهام

همان طور که گفته شد، برای انجام معاملات در بورس، روش ها و گزینه های متعددی پیش روی شماست. شما می توانید کار خرید و فروش سهام در بورس را به یکی از روش های زیر انجام دهید:

 • مراجعه حضوری به کارگزاری که در آن حساب دارید و پر کردن فرم سفارش خرید یا فروش سهام
 • ثبت سفارش در کارگزاری از طریق تماس تلفنی
 • ثبت سفارش در کارگزاری به صورت اینترنتی
 • انجام معاملات بورسی بصورت انلاین

دو روش اول به این صورت هستند که شما با مراجعه حضوری به دفتر کارگزاری و یا از طریق برقراری تماس تلفنی، سفارش خرید و یا فروش سهام مد نظر خود را ثبت می کنید. امّا با توجه به پیشرفته شدن تکنولوژی و ساده تر شدن کارها با اینترنت، دو روش اوّل بسیار کم استفاده می شوند و می توان گفت امروزه تقریبا همه از طریق اینترنت به ثبت سفارش یا خرید و فروش سهام می پردازند. 

توجه داشته باشید که در روش حضوری خرید و فروش، شما باید برای هر درخواست خود یک فرم پر کرده و ثبت کنید که می تواند بسیار زمان بر باشد. علاوه بر این، شما باید زمان و هزینه ای را برای آمد و شد در نظر بگیرید که با توجه به وجود اینترنت، چنین کاری اصلا توجیه پذیر نیست.

ثبت سفارش خرید و فروش سهام در بورس از طریق تماس تلفنی نسبت به روش مراجعه حضوری کارآمد تر است، ولی همچنان می تواند اتلاف وقت بسیاری را در بر داشته باشد و با توجه به تغییر لحظه ای قیمت سهام، استفاده از این روش هم چندان توجیه پذیر نیست.

پس اگر سن شما بالای 18 سال است و مدرک تحصیلی شما نیز دیپلم یا بالاتر است، بهتر است دو روش اول که در بالا توضیح دادیم را فراموش کنید.

نحوه خرید و فروش سهام در بورس بصورت آنلاین و مزایای آن

با استفاده از روش آنلاین خرید و فروش سهام، سرمایه گذاران می توانند به راحتی و تنها با اتصال اینترنت اقدام به خرید و یا فروش سهام خود کنند. در نتیجه، در این روش نیازی به هیچ گونه مراجعه حضوری نیست و از هر جایی می توان معاملات را انجام داد. از سایر فواید این روش انجام معاملات می توان به این روش اشاره کرد که احتمال بروز خطای انسانی از سمت کارگزاری کاهش می یابد. پس به طور کلی، در روش خرید و فروش سهام بصورت انلاین، انجام معاملات با سرعت و دقت بیشتری انجام می شود. 

برای استفاده از روش انیترنتی خرید و فروش سهام، شما باید یک با کارگزاری یک قرار داد خرید و فروش اینترنتی سهام را امضا کنید و سپس نام کاربری و رمز عبور خود را از کارگزاری دریافت کنید. با استفاده از نام کاربری و رمز خود، شما می توانید به راحتی در هر ساعتی از شبانه روز به سایت کارکزاری مراجعه کرده و درخواستی برای خرید یا فروش سهم مدنظر خود را ثبت کنید. بعد از اینکه درخواست شما توسط کارگزاری تایید شود، سفارش شما در اسرع وقت انجام خواهد شد. در نتیجه، در روش اینترنتی خرید و فروش سهام نیز معامله از طریق ثبت درخواست به کارگزاری انجام خواهد شد، با این تفاوت که ثبت سفارش از طریق اینترنت انجام می شود. 

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

آموزش خرید و فروش سهام در بورس بصورت آنلاین (برخط)

برای فعالیت در بورس تهران شما می توانید به صورت آنلاین و با پر کردن یک فرم در سایت کارگزاری کار خود را آغاز کنید. البته همان طور که قبلا گفته شد، قبل از این کار باید ابتدا در کارگزاری مربوطه کار افتتاح حساب را انجام داده و کد بورسی خود را دریافت کنید. خوشبختانه حتی کد بورسی را هم می توانید به راحتی به صورت اینترنتی دریافت کنید. 

بعد از این که کد بورسی برای شما صادر شد، یک نام کاربری و رمز عبور برای دسترسی به سامانه معاملات آنلاین بورس برای شما پیامک خواهد شد. سپس می‌ توانید با این مشخصات به سامانه معاملاتی وارد شوید، مبلغی را بصورت آنلاین به حساب کارگزاری انتقال دهید و خرید و فروش سهام را آغاز کنید.

برای خرید و فروش سهام بصورت انلاین می توانید مراحل زیر را طی کنید:

 1. با نام کاربری و رمز عبور خود وارد سامانه کارگزاری مد نظر خود شوید.
 2. نماد شرکتی که قصد خرید سهام آن را دارید وارد نمایید. (می توانید نماد شرکت ها را در سایت tsetmc.com  مشاهده کنید)
 3. قیمت سهام را وارد کنید. (قیمت سهام در سامانه معاملاتی مشخص شده است)
 4. تعداد سهام مورد نظر (حجم) برای خرید را وارد می‌ کنید. تعداد سهام مورد نظر بستگی به این دارد که قصد دارید چند هزار تومان یا چند میلیون تومان سهام بخرید. این تعداد بصورت خودکار در سامانه معاملاتی محاسبه و نمایش داده می ‌شود.
 5. دکمه ثبت سفارش را می ‌زنید. در صورتی که در طرف مقابل سفارش، خریدار یا فروشنده با قیمت و حجم مد نظر شما وجود داشته باشد سفارش انجام می ‌شود و در غیر این صورت سفارش شما بصورت در حال انتظار باقی می‌ ماند.

نکات مهم در خصوص خرید و فروش سهام در بورس

فعالیت موفق در بازار سرمایه قطعا نیاز به تخصص و تجربه دارد و اگر شما به عنوان یک فرد تازه کار به این بازار ورود می کنید، پیش از تبادر به خرید و فروش سهام باید حتما از متخصصین این حوزه مشورت بگیرید. علاوه بر این، می توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس، نکات پایه ای در خصوص بورس را فرا گرفته و با اطلاعات بیشتری به این بازار ورود کنید.

در ادامه، نکاتی را در خصوص خرید و فروش سهام بورس در اختیار شما قرار می دهیم که با در نظر گرفتن آن ها می توانید مطمئن شوید که با دانش بیشتر و محتاطانه تر وارد این بازار می شوید.

 • از آن جایی که شما در روش آنلاین خرید و فروش سهام مستقیما در سیستم معاملاتی درخواست ثبت می کنید، عدم آگاهی از نحوه خرید و فروش می تواند منجر به ضرر و زیان های احتمالی بسیاری شود. به همین دلیل باید در معاملات آنلاین بیش از پیش محتاط باشید. 
 • نکته دیگری که باید در خرید و فروش سهام در نظر بگیرید این است که باید همیشه بر اساس اطلاعات درست تصمیم گیری کنید و نه شایعات یا جو بازار. به همان اندازه که استفاده از اطلاعات معتبر در تصميم گيري سرمايه گذاران تأثير مثبت دارد، بهره گيري از اطلاعات غيرمعتبر و شايعات در تصميم گيري ها، مي تواند منافع سرمايه گذاران را به خطر بياندازد. بنابراين لازم است سرمايه گذاران همواره به منابع رسمي براي کسب اطلاعات تکيه کرده و از توجه به اخبار و شايعات منابـع غير رسمي خودداري کننـد.
 • داشتن دید بلند مدت در بورس نیز یکی از اصول موفقیت در خرید و فروش سهام است. عملکرد بورس در سال هاي گذشته نشان داده است که سرمايه گذاراني که با ديد بلند مدت و البته آگاهانه، وارد اين بازار شده اند، توانسته اند سود قابل قبولي از اين بازار به دست آورند. علاوه بر این، مطالعه تاريخچه سرمايه‌ گذاران موفق در دنيا نيز نشان مي ‌دهد که بازدهي ‌هاي بزرگ، معمولا با خريد و نگهداري سهام ارزنده و ارزان در افق زماني بلند مدت اتفاق می افتند و نگاه کوتاه مدت در سرمايه گذاري و پيروي از جو بازار، عمدتا به نتايج قابل قبول منجر نمي شود.
 • در نکته قبلی گفتیم که شما باید به خرید و فروش سهام دید بلند مدت داشته باشید. امّا همچنین تاکید کردیم که باید با دقت و اطلاعات کافی اقدام به خرید و فروش کنید. در نتیجه، ممکن است زمانی نیاز باشد که واقعا در زمانی مشخص سهام خود را بفروشید تا از زیان جلوگیری کنید. بنابراين، لازم است سرمايه گذاران همواره مراقب سبد سهام خود بوده و درصورت لزوم، ترکيب سرمايه گذاري خود را مورد بازنگري قرار دهند.
 • نکته ی بسیار مهم دیگر در خرید و فروش سهام در بورس نحوه تشکیل سبد سهام شما است. هر اندازه در سبد سرمايه گذاري شما، سهام شرکت هاي مختلف از صنايع متنوع بيشتر باشد، ريسک سرمايه گذاري کاهش خواهد يافت. در واقع، شما نباید تمام دارایی خود را روی یک شرکت یا صنعت خاص سرمایه گذاری کنید. تقسیم کردن دارایی بین سهام مختلف می تواند ریسک موجود در خرید و فروش سهام را کاهش دهد. در نتیجه، هر انـدازه سبد سرمايه گذاري متنوع تر باشد، ريسک سرمايه گذاري کاهش يافتـه و احتمال کسب بازدهي پايدار براي سرمايه گذار افزايش خواهد يافت.
 • علاوه بر موارد بالا، نکته بسیار مهم دیگری که باید در نظر بگیرید این است که هیچ گاه نباید با کل دارایی و سرمایه زندگی خود وارد بورس شوید. شما باید در واقع مازاد درامد خود را در بورس سرمایه گذاری کنید تا در صورت بروز زیان، لطمه جدی به زندگی شما وارد شود. خرید سهام با سرمايه ضروري زندگي خود مانند خانه، خودرو و... و يا با قرض گرفتن از ديگران یک رفتار هیجانی و کاملا اشتباه است که می تواند عواقب بدی را برای شما به دنبال داشته باشید. 
 • با توجه به اينکه عوامل بسيار متعدد و متنوعي بر قيمت سهام تأثير گذار هستند، بنابراين تجزيه و تحليل اين عوامل و تصميم گيري براساس آن، نياز به تخصص و مطالعه دقيق دارد. بنابراين، اگر قصد داريد بصورت مستقيم سهام خريد و فروش کنيد، اما تخصص کافي در اين خصوص نداريد، حتما با افراد خبره و داراي صلاحيت مشورت کنيد. مبادرت به خرید و فروش سهام بدون داشتن دانش کافی در خصوص بورس می تواند شما را با کوهی از ضرر مواجه کند.

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

اخبار و مقالات مرتبط