کد بورسی

کد بورسی چیست؟ چگونه کد بورسی خود را دریافت کنیم؟

یکشنبه ۱۰-۰۹-۱۳۹۸

اوّلین مرحله برای شروع به خرید و فروش سهام و کسب درآمد از بورس، دریافت کد بورسی است که به آن کد سهامداری یا کد معاملاتی نیز می گویند. کسی که دارای این کد باشد می ‌تواند از طریق نرم افزار معاملات آنلاین که کارگزاری در اختیار وی می‌ گذارد نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کند. این کد مانند کد ملی شما یک شناسه منحصر به فرد است که با استفاده از شما در بازار بورس شناخته می شوید. 

در نتیجه، می توان گفت که مراجعه به هر نهاد مالی و استفاده از خدمات آن مستلزم دریافت یک شناسه کاربری واحد است که با استفاده از آن افراد متوجه می‌ شوند که آن شناسه به شکل خاص برای شما تعریف‌ شده است. در این مقاله از وب سایت فروهر ترحمی قصد داریم این شناسه کاربری که کد بورسی نام دارد را به طور کامل معرفی کنیم و تمام سوالات سرمایه گذاران تازه کار پیرامون این کد را بررسی کنیم با ما همراه باشید. 

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

کد بورسی چیست؟

زمانی که شما به یک بانک برای افتتاح حساب مراجعه می کنید، شماره حسابی منحصر به فرد به شما تعلق می گیرد که با استفاده از آن شما و حسابتان شناسایی می شوید. زمانی هم که شما تصمیم به شروع سرمایه گذاری در بورس می گیرد، یک کد بورسی انحصاری دریافت خواهید کرد. این کد مختص شماست و تا زمانی که برای شما تعریف نشود، نمی توانید در هیچ نهادی سرمایه گذاری داشته باشید. 

کد معاملاتی کاملا منحصر به ‌فرد است و هر سرمایه گذار فقط می‌ تواند یک کد بورس داشته باشد. نکته حائز اهمیت این است که در شرایط خاصی ممکن است کد بورسی تغییر کند، مانند زمانی‌که شما تغییری در نام خانوادگی خود ایجاد کنید.

پس اگر قصد سرمایه گذاری در بازار بورس را دارید، دریافت کد بورسی اولین گام شما برای ورود به بازار بورس اوراق بهادار تلقی خواهد شد.

ساختار کد بورسی چگونه است؟

همانطور که گفتیم کد معاملاتی شما یک کد منحصر به فرد است که برای انجام معلملات بورسی به آن نیاز خواهید داشت. ساختار کد بورسی از ترکیب سه حرف اول نام خانوادگی افراد و ۵ رقم که به‌ صورت تصادفی توسط سازمان بورس تعیین می‌ گردد تشکیل می شود. 

به عنوان مثال تصور کنید که آقای جوادی قصد افتتاح حساب معاملاتی برای بار اول را دارد. او پس از تکمیل مدارک و انجام مراحل نهایی ثبت ‌نام دارای کد منحصر به فرد (جوا12345) خواهد شد. البته به تازگی مشاهده شده در کد بورسی‌ های جدید، حروف ابتدای نام خانوادگی وجود ندارد.

روش دریافت کد بورسی

کاری که شما باید برای دریافت کد بورسی انجام دهید این است که باید به یکی از شعبه های کارگزاری‌ های دارای مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه کرده و در آن جا پس از ارائه مدارک هویتی و تکمیل فرم ‌های مربوطه پس از گذشت چند روز (معمولا ۴۸ ساعت) کد بورسی خود را دریافت خواهید کرد.

ولی برخی از کارگزاری ‌ها خدماتی را فراهم کرده ‌اند که اشخاص می ‌توانند بصورت غیر حضوری نیز کد بورسی دریافت کنند. در حال حاضر تعداد اندکی از کارگزاری ‌ها امکان کد گیری غیر حضوری را برای سرمایه گذاران فراهم کرده ‌اند.

در نتیجه، می توان گفت که دریافت این کد به دو صورت ممکن است:

 • دریافت کد بورسی به صورت حضوری
 • ثبت نام اینترنتی در بورس و دریافت کد بورسی

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی چیست؟

کد بورسی

در ادامه، لیست مدارک لازم برای دریافت کد معاملاتی در بازار سهام را در اختیار شما قرار می دهیم. 

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی (اشخاص حقیقی)

 • اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
 • اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
 • شماره حساب بانکی و شماره شبای آن
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی 
 • آخرین مدرک تحصیلی (برای دسترسی به معاملات آنلاین دارا بودن حداقل دیپلم و 18 سال سن لازم است)
 • تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین

نکته: کلیه افراد حقیقی می ‌توانند کد معاملات بورسی (فرابورس) دریافت کنند. اما تنها افرادی می ‌توانند معاملات آنلاین انجام دهند که حداقل مدرک تحصیلی دیپلم آن ها احراز شود. اگر فرد نتواند مدرک ارائه کند یا سن او کمتر از ۱۸ سال باشد، نمی ‌تواند معاملات به‌ صورت اینترنتی انجام دهد.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی (اشخاص حقوقی)

 • تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس
 • تصویر روزنامه رسمی
 • آگهی کلیه تغییرات
 • تصویر اساسنامه
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره
 • تکمیل فرم تعهد نامه
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی

نام کاربری و پسورد معاملات برخط یا آنلاین پس از اخذ کد بورسی با ایمیل و پیامک برای شما ارسال می‌ شود.

هزینه صدور کد بورسی چقدر است؟

در حال حاضر دریافت کد بورس رایگان است. اما چنان چه احراز هویت شما از طریق دفاتر پیشخوان دولت صورت گیرد، مبلغ ۱۲۰۰۰ تومان به‌ عنوان کارمزد دفاتر پیشخوان (برای خدمات احراز هویت)، از شما دریافت خواهد شد.

امنیت کد بورسی چگونه است؟

ممکن است برای برخی سوال باشد که اگر شخصی کدبورسی مرا بداند، می ‌تواند از آن سوء استفاده کند؟ پاسخ این سوال خیر است. همان طور که داشتن شماره حساب بانکی شما توسط سایر افراد نمی تواند خطر آفرین باشد، شخص صرفا با دانستن کدبورسی شما نمی ‌تواند کار خاصی انجام دهد.

چیزی که از لحاظ امنیتی حائز اهمیت است و شما باید آن را در جایی امن نگهداری کنید، نام کاربری و رمز عبور شما برای ورود به سامانه معاملاتی است. شما باید حتما مشخصات ورود به سامانه معاملاتی که از طریق آن خرید و فروش انجام می ‌دهید را در جای امنی نگهداری کنید.

برخی ممکن است این مشخصات را برای معامله به اشخاص دیگر دارند بسپارند. باید توجه کنید مسئولیت کلیه فعالیت‌ هایی که از طریق حساب معاملاتی شما انجام می‌ شود بر عهده شماست.

امّا توجه داشته باشید که اگر مشخصات ورود به سامانه معاملاتی شما به دست افراد دیگر بیفتد، آن ها نمی ‌توانند شماره حساب شما را تغییر دهند یا پول موجود در حساب را خارج کنند زیرا امکان ثبت یا تغییر شماره حساب در سامانه معاملاتی وجود ندارد. تغییرات در شماره حساب ‌ها صرفا با ارائه درخواست به کارگزاری امکان‌ پذیر است.

مسئول صدور کد معاملاتی چه کسی است؟

کارگزاری ‌های بورس اوراق بهادار تهران، مسئول صدور کد بورسی و ارائه خدمات خرید و فروش سهام و اوراق بهادار هستند.

نزدیک 100 شرکت‌ کارگزاری در حال حاضر در ایران فعال هستند ولی فقط تعداد کمی از آن ها خدمات مفید، قابل توجه و مناسبی ارائه می ‌دهند.

مفید بودن خدمات کارگزاری یعنی این که کارگزار حتی به مشتریانی که سرمایه کمی برای معامله در بورس دارند احترام بگذارد و خدمات مناسبی ارائه دهد، کارگزار نرم افزار به روز داشته باشد، اعتبار معاملاتی و حتی تخفیف اختصاص دهد.

چند نکته در خصوص کد بورسی

 • بنا بر قانون سازمان بورس و اوراق بهادار، برای اینکه شما بتوانید به صورت آنلاین به خرید و فروش سهام بپردازید، باید حداقل مدرک تحصیلی شما دیپلم باشد. امّا اگر مدرک تحصیلی شما زیر دیپلم است، همچنان می توانید کد بورسی دریافت کنید، فقط اجازه انجام معاملات به صورت آنلاین را ندارید و خرید و فروش را باید حتما به صورت حضوری انجام دهید.

 • شما می توانید با دریافت کد بورسی اوراق بهادار موجود در بازار بورس، فرابورس، اخزا، سخاب، اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اوراق اختیار فروش تبعی و اوراق تسهیلات مسکن را معامله نمایید.

 • دریافت کد معاملاتی فقط از طریق کارگزاری های مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار ممکن است.
 • حتما این موضوع را به خاطر داشته باشید که بابت ثبت ‌نام در کارگزاری ها نیاز نیست هزینه ‌ای را پرداخت کنید و درآمد اصلی کارگزاری ‌ها از محل معاملات شما است که به‌ اصطلاح به آن کارمزد معاملات می ‌گویند.
 • شما پس از انجام مراحل اولیه ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی در هر زمانی که مایل باشید می ‌توانید اقدام به خرید یا فروش اوراق خود نمایید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که چنان چه شما برای یک مدت طولانی (که طبق قانون ۹۰ روز است) معامله ‌ای در حساب کاربری آنلاین خود انجام ندهید حساب شما به عنوان یک حساب راکد محسوب شده و مسدود می ‌شود و جهت راه ‌اندازی مجدد آن باید به کارگزاری مراجعه کرده و حساب خود را فعال نمایید.
 • همان‌ طور که گفتیم کد بورسی یک کد انحصاری است. اما شما در صورتی‌که تمایل داشته باشید می ‌توانید در چند کارگزاری اقدام به افتتاح حساب نمایید. با انجام این کار بایستی توجه فرمایید برای کد بورسی شما کد های معاملاتی آنلاین متفاوتی صادر می ‌گردد، درواقع کد سهامداری شما در تمامی کارگزاری‌ ها یکی است ولی هر کارگزاری برای شما یک کد آنلاین معاملاتی متفاوت صادر می‌ کند که شما با ورود اطلاعات خود وارد سیستم معاملاتی آن کارگزاری می‌ شوید.

اگر قصد دارید به دوره های تخصصی در خصوص آموزش بورس دسترسی پیدا کنید، می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را به صورت رایگان دانلود کنید.

اخبار و مقالات مرتبط