خرج کردن صحیح پول

آموزش خرج کردن صحیح پول و سرمایه گذاری درست

شنبه ۱۹-۱۱-۱۳۹۸

"خرج کردن صحیح پول" رویکردی سریعتر به ثروت است تا "پس انداز پول". این مقاله در مورد بهبود وضعیت مالی فعلی شما با خرج کردن بخشی از درآمد شما به بهترین نحو ممکن است. بین "هزینه های خوب" که باعث می شود شما از نظر مالی ثروتمندتر شوند و "هزینه های بد" که شما را از نظر مالی فقیرتر می کند، تفاوت زیادی وجود دارد. در ادامه، نکاتی را در خصوص پس انداز کردن، خرج کردن و سرمایه گذاری کردن پول به بهترین نحو ممکن را در اختیار شما قرار می دهیم. با وب سایت فروهر ترحمی همراه باشید.

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  سرمایه گذاری موفق و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

تماس با ما

نکات طلایی برای خرج کردن صحیح پول

زندگی مقتصدانه لزوما نیاز نیست که فارغ از هرگونه لذت و سرگرمی باشد. در حقیقت ، ممکن است تعجب کنید که با کمی صبر و برنامه ریزی چقدر ساده می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

هرچه هوشمندانه تر از هر ریال درآمد خود بهره ببرید، می توانید پول بیشتری برای شرایط اضطراری، تحصیلات دانشگاهی برای فرزندان خود، مسافرت و هر چیزی که دل شما می خواهد کنار بگذارید. برای شروع کار، باید روش خرج کردن صحیح پول و سرمایه گذاری موفق را یاد بگیرید. نکات زیر در این راستا به شما کمک خواهد کرد. 

برای خود بودجه بندی داشته باشید

هزینه و درآمد خود را با دقت بررسی کنید تا تصویر دقیقی از وضعیت مالی خود به دست آورید. رسیدها را ذخیره کنید یا هنگام تهیه آنها، خرید های خود را در یک دفترچه یادداشت کنید. هر ماه صورتحساب خود را مرور کنید و آن هزینه ها را به بودجه خود اضافه کنید.

بودجه بندی

خریدهای خود را بر اساس طبقه بندی (مواد غذایی ، پوشاک ، سرگرمی و غیره) ترتیب دهید. دسته بندی هایی که بالاترین مبلغ ماهانه را دارند (یا مبالغ ماهانه که شما به طرز شگفت آور بالا می دانید) ممکن است اهداف خوبی برای اصلاح خرج کردن صحیح پول باشند. 

هنگامی که خریدهای خود را برای مدتی پیگیری کردید، برای هر گروه محدودیت ماهانه (یا هفتگی) ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که بودجه کل از درآمد شما برای آن دوره کمتر است، تا مقداری پول برای پس انداز نیز باقی بماند. 

پلن سرمایه گذاری مناسب داشته باشید

به طور کلی، سه راه کلی برای سرمایه گذاری در جهت افزایش ثروت شما وجود دارد:

 • سهام بورسی: خرید و فروش سهام در بورس و کسب درآمد از بورس راهی مطمئن برای داشتن درآمد ثابت ماهیانه محسوب می شود. برای اینکه بتوانید در بازار بورس موفق باشید و ببتوانید یک سبد سهام سودآور بسازید ، باید به مهارت های حسابداری و سرمایه گذاری متکی باشید و آموزش های بورس دریافت کنید. اگر این موارد را ندارید، بهتر است قبل از سرمایه گذاری در سهام آنها را به دست آورید. 
 • املاک: سرمایه گذاری در املاک بسیار سود آور است. امّا نکته منفی آن این است که شما باید سرمایه اوّلیه زیادی داشته باشید. اگر چنین سرمایه اوّلیه ای را ندارید، مجبورید که از بازار املاک دور بمانید. 
 • کسب و کار: کارآفرینی و شروع استارتاپ یک کلاس دارایی خوب است زیرا می توانید با سرمایه ای اندک و با ریسک کم، کسب و کاری را شروع کنید و با آن خلاق باشید. کارآفرینانی وجود دارند که با هزینه و درآمد کمی شروع کرده اند و به درآمد بالایی رسیده اند. اما کارآفرینی می تواند چالش برانگیز باشد و برای همه مناسب نیست. اگر ایده ای به دست آورده اید و مایل هستید آن را با قاطعیت دنبال کنید، کارآفرینی ممکن است برای شما مناسب باشد.

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  سرمایه گذاری موفق و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

تماس با ما

به درستی سرمایه گذاری کنید

کسانی که می خواهند از طریق سرمایه گذاری ثروتمند شوند ، معمولاً یکسری سؤالاتی را مطرح می کنند مانند اینکه باید در چه چیزی سرمایه گذاری کرد و چه زمانی برای سرمایه گذاری بهترین وقت است. اما این مانند درخواست یک قرص جادویی برای ایجاد ثروت بدون تلاش سخت است.

سرمایه گذاری شامل مطالعه ، تحقیق و کارهای خانگی زیادی است. سرمایه گذارانی که به خوبی اطلاعات کسب می کنند و قبل از ورود به بازار آماده می شوند، شانس بهتری برای دستیابی به بازگشت سرمایه خواهند داشت و بهتر از یک سرمایه گذاری که دانشی ندارد موفق عمل می کنند.

این نکته مهم قابل استفاده در مورد کلیه انواع دارایی است. اگر این مسئله برای شما سخت است، بهتر است سرمایه گذاری را فراموش کنید. در عوض می توانید پول خود را در صندوق سرمایه گذاری بگذارید.

اما اگر می خواهید یک سرمایه گذار سود آور باشید ، از طریق یادگیری خود از طریق کتاب ها ، سمینارها ، کارگاه ها ، وبینارها ، دوره های آنلاین ، مربیان ، بارش فکری و غیره، آموزش مالی دریافت کنید. سرمایه گذاری برای همه اینها "هزینه خوب" تلقی می شوند.

گول بازاریابی را نخورید یا حداقل در مورد آن فکر کنید

تأثیرات بیرونی عاملی بزرگ است که بر خرج کردن صحیح پول تاثیر می گذارد. هوشیار باشید و سعی کنید از تمام دلایلی که برای خرید یک محصول ترغیب شده اید آگاه باشید.

 • بر اساس یک تبلیغ چیزی نخرید. چه در تلویزیون و چه در بسته بندی محصول ، تبلیغات را با شک و تردید نگاه کنید. آن ها به گونه ای طراحی شده اند که شما را به صرف هزینه تشویق کنند و تصویر دقیقی از گزینه های شما ارائه نمی دهند.
 • هیچ وقت چیزی را صرفا به دلیل اینکه تخفیف خورده است خریداری نکنید. کوپن و فروش ویژه برای محصولاتی که قبلاً قصد خرید آنها را داشتید بسیار عالی است. خرید چیزی که به آن نیازی ندارید فقط به این دلیل است که 50٪ تخفیف خورده است، موجب صرفه جویی در هزینه های شما نمی شود!
 • از ترفندهای قیمت گذاری آگاه باشید. قیمت 29900 تومان را به 30000 تومان ترجمه کنید. قیمت یک کالا را به دلایل مختلفی برای خود قضاوت کنید، نه به این دلیل که این کالا صرفا یک پیشنهاد ویژه توسط همین شرکت است. پیشنهادات ویژه می توانند بسیار گول زننده باشند و شما را ترغیب به خرید کالایی کنند که واقعا ارزش ندارد. 
 • کالای متوسط را در یک گروه به صورت خودکار خریداری نکنید. بازاریابان می دانند که اگر بخواهند شما به جای کالای ارزان قیمت ، کالای گران قیمت بخرید ، می توانند با اضافه کردن یک کالای بسیار گران قیمت ، تصمیم شما را تحت تأثیر قرار دهند تا این محصول با قیمت بالا به قیمت متوسط باشد و از نظر منطقی به نظر برسید.

پول خود را به درستی پس انداز کنید

خرج کردن صحیح پول با پس انداز صحیح پول رابطه مستقیمی دارد. سعی کنید هر ماه تا جایی که می توانید بخشی از درآمد خود را به عنوان پس انداز کنار بگذارید. هرچه پول بیشتری در هر ماه پس انداز کنید، وضعیت کلی مالی شما بهتر خواهد شد. آیا دقیقا همین هدف خرج کردن صحیح پول نیست؟ در اینجا چند ایده پس انداز برای شما در نظر گرفته شده است:

 • یک بودجه و پس انداز برای مواقع اضطراری داشته باشید
 • از خرج های غیر ضروری خود داری کنید.
 • برای هزینه های خود برنامه ریزی داشته باشید و هدفمند خرج کنید

چیزهایی که نیاز ندارید را نخرید

اگر از خرید خاصی مطمئن نیستید، این سؤالات را از خود بپرسید. اگر به همه آنها پاسخ بله ندادید ، این یک نشانه قوی است که نباید پول خود را برای آن خرج کنید.

 • آیا من به طور مرتب از این کالا استفاده خواهم کرد؟ حتماً مطمئنا شوید که زمان کافی برای نوشیدن تمام شیر قیل از این که فاسد شود دارید یا این که ماه های تابستان به اندازه کافی دارید که آن دامنی که قصد خریدش را دارید بیش از چند برابر بپوشید.
 • آیا چیزی که دقیقا همان کار را برایم انجام بدهد ندارم؟ در خصوص موارد تخصصی آگاهی داشته باشید که ممکن است همان کار را با موارد معمولی که در حال حاضر دارید انجام دهید. احتمالاً نیازی به تجهیزات آشپزخانه فوق تخصصی ندارید، یا لباس مخصوص ورزش در حالی که یک تی شرت و شلوار ساده نیز می تواند برای ورزش کردن مناسب باشد. 
 • آیا این مورد زندگی من را بهتر می کند؟ این یک سوال دشوار است ، اما باید از خریدهایی که «عادت های بد» را تشویق می کنند یا باعث می شوند قسمت های مهم زندگی خود را نادیده بگیرید ، خودداری کنید.
 • آیا اگر این مورد را خریداری نکنم، در زندگی خود کمبودی خواهم داشت؟
 • آیا این آیتم من را خوشحال و راضی خواهد کرد؟

سعی کنید بیشتر به دنبال کیفیت باشید

خرج کردن صحیح پول به این معنا نیست که همیشه به دنبال ارزان ترین ها باشید. ارزان ترین گزینه همیشه بهترین گزینه نیست. اگر یک جفت کفش ارزان قرار است در عرض یک ماه فرسوده و کهنه شود، چه دلیلی برای خرید آن وجود خواهد داشت؟ پرداخت 200 هزار تومان برای لباس که در سال آینده از نظر ظاهری مناسب خواهد بود ارزان تر از 150 هزار تومان برای یک لباس است که باید در کمتر از 6 ماه جایگزین شود.

دور ریز مواد غذایی را کاهش دهید

خرج کردن صحیح پولصادقانه جواب دهید: سعی کنید حدس بزنید که جه درصدی از کالاهای فروشی که خریداری می کنید به صورت ناخواسته در سطل زباله ریخته می شوند؟ براساس مطالعه مرکز دفاع منابع طبیعی ، میانگین خانواده چهار نفره آمریکایی تقریباً 50٪ از مواد غذایی را که خریداری می کنند دور میریزند و در نتیجه سالانه 2275 دلار ضرر می کند. برای جلوگیری از اتلاف مواد غذایی ، فکر خود را در مورد خرید تغییر دهید. به جای تهیه لیست موارد برای خرید بدون روند تفکر ، برنامه ریزی خود را با نوشتن یک برنامه هفتگی از وعده های غذایی خاصی که می خواهید قبل از خرید به فروشگاه بپزید ، تنظیم کنید. اگر در موردی از کالا ها مورد نیاز نباشد ، وارد سبد خرید شما نمی شود. توجه داشته باشید که چه مقدار مواد غذایی در سطل زباله ریخته می شوند و مبلغ خریداری شده را نیز براساس آن کاهش می دهند. صرفه جویی کردن در واقع نوعی خرج کردن صحیح پول محسوب می شود.

نتیجه گیری

فرقی نمی کند که درامد ماهانه شما چقدر باشد؟ مدیریت دارایی به شما کمک خواهد کرد که درآمد خود را تا آخر ماه داشته باشید و در حالت ایده آل بتوانید اندک پس اندازی نیز داشته باشید.

اگر احساس می کنید کمبود پول دارید، به هیچ وجه نباید احساس تنهایی کنید. احتمالا اکثر کسانی که این مقاله را می خوانند می توانند شما را درک کندد زیرا آن ها هم به دنبال راه های خرج کذدن صحیح پول هستند. آیا نکاتی دارید که به همه کمک می کند تا پول را با خردمندی خرج کنند؟ اگر چنین است ، لطفاً آنها را در بخش کامنت ها به اشتراک بگذارید زیرا همه ما می توانیم از دانش شما بهره مند شویم.

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  سرمایه گذاری موفق و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

تماس با ما

اخبار و مقالات مرتبط