تحلیل تکنیکال و بنیادی بورس

مقایسه تحلیل تکنیکال و بنیادی بورس

شنبه ۱۹-۱۱-۱۳۹۸

تحلیل بنیادی بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟  شاید این عمده ترین سوالی باشد که در ذهن بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار در دنیای بورس وجود دارد. در خصوص دو نوع تحلیل تکنیکال و فاندامنتال یا بنیادی نظرات مختلفی وجود دارد. آیا شما به خواندن نمودارها و مشاهده روند قیمت ها اعتماد دارید؟ اگر پاسخ مثبت است، پس شما به تحلیل تکنیکال اعتقاد دارید. شاید هم از طرفداران سرسخت تحلیل بنیادی و سرمایه‌ گذاری بلند مدت هستید و معتقدید سرمایه‌گذاری در بورس فقط باید براساس تحلیل بنیادی (فاندامنتال) باید صورت بگیرد.

به طور کلی، تحلیل ‌ها بخشی جدایی ناپذیر از فرایند معامله در بازار بورس هستند. به همین دلیل در این مقاله می‌ خواهیم به مقایسه تحلیل تکنیکال و بنیادی در بازار بورس بپردازیم. با وب سایت فروهر ترحمی همراه باشید. 

در ادامه، ابتدا هر دو نوع تحلیل را تعریف می کنیم و سپس به مقایسه آن ها می پردازیم. سپس در مورد کاربردهای آن ها در بازار بورس ایران صحبت خواهیم کرد. 

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  سرمایه گذاری موفق و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) یک روش تحلیل در بازارهای سرمایه است که با استفاده از قیمت‌ ها، نمودار ها و الگو ها انجام می شود. فرایند انجام تحلیل تکنیکال به صورت کلی بر اساس اعداد و ارقام به وجود آمده توسط بازار است که به شکل نمودار در می ‌آیند. در واقع می توان گفت، همین نمودارها و الگوها جزء اصلی تحلیل تکنیکال محسوب می شوند.

تحلیل تکنیکال در مقایسه با تحلیل بنیادی، یک رویکرد نسبتا جدید به حساب می آید که متخصصان حوزه بازار سرمایه سعی دارند آن را کامل ‌تر و بهتر کنند. البته باید در نظر داشته باشید که از تحلیل تکنیکال سال‌ ها استفاده شده است و همین امر باعث شده این نوع تحلیل به بخشی جدا نشدنی از ابزار کار معامله‌ گران در بازار سرمایه تبدیل شود. 

بررسی بازار از جنبه تکنیکال احتمالا تنها راهی باشد که توسط معامله ‌گران برای تشخیص زمان ورود و خروج از بازار استفاده می‌ شود و در معاملات کوتاه ‌مدت تنها روشی است که قدرت پیش ‌بینی و چیدن استراتژی را به معامله ‌گران می ‌دهد.

تحلیل تکنیکال به صورت کلی بر سه اصل بنا شده است:

 • اول – تحلیل گران تکنیکال معتقدند که قیمت، همه اطلاعات موجود در بازار را نشان می‌ دهد و به عبارت دیگر، نیاز به بررسی هیچ چیز دیگری جز قیمت نیست، چون هر اطلاعاتی اعم از بنیادی، اخبار و حتی رانت به قیمت‌ منتهی می ‌شود و تاثیر خود را روی قیمت می‌ گذارد.
 • دوم – حرکات قیمت‌ در بازار تصادفی نیست و از ابزار های تکنیکال برای کشف روند و الگوهایی که در حرکات قیمت نهفته است می ‌توان استفاده کرد.
 • سوم – روند ها و الگو ها در بازار خود را تکرار می ‌کنند. به عبارت دیگر، اطلاعات گذشته به ما در دریافت بینش درست و مسیر احتمالی حرکت قیمت کمک می ‌نمایند.

از نمونه ابزارهای بسیار مهم و کاربردی در تحلیل تکنیکال، می ‌توان به میانگین متحرک ساده، خطوط حمایت و مقاومت و خط روند اشاره کرد.

میانگین متحرک ساده یکی از شاخص‌ های مهم و پرکاربرد در تحلیل تکنیکال به شمار می ‌آید که بیانگر میانگین قیمت برای هر سهم در یک دوره زمانی خاص می ‌باشد. این شاخص با حذف نوسانات قیمتی،‌ درک بهتری از متوسط قیمت سهم و روند قیمتی آن به سرمایه‌گذاران می‌ دهد.

تحلیل تکنیکال

حمایت و مقاومت از تاریخچه قیمتی سهم استفاده می‌ کنند. حمایت به محدوده ‌ای گفته می‌ شود که مورد علاقه خریداران است، چنانچه قیمت سهم به این نقطه برسد، تقاضا برای سهم مورد نظر زیاد شده خریداران علاقه‌ مند زیادی وجود دارد. در مقابل، مقاومت محدوده مورد علاقه فروشندگان است. در این نقطه، میزان عرضه سهم مورد نظر زیاد می ‌شود و فروشندگان بالقوه زیادی وجود خواهند داشت.

خط روند جهت حرکت قیمت در بازار را نشان می دهد. نمودار قیمتی سهم هیچ گاه به صورت یک خط مستقیم یا تنها در یک جهت خاص حرکت نمی‌کند. تغییرات قیمت سهم معمولا نموداری به شکل زیگ‌ زاگ است که شامل روند های صعودی و نزولی می ‌باشد.

مزایای تحلیل تکنیکال چیست؟

1. اطلاع از حجم عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضاست که بازار را بالا و پایین ‌می‌ برد. به این ترتیب از این حجم می‌ توان درباره تمایل سرمایه ‌گذاران و معامله‌ گران اطلاعات خوبی کسب کرد.

شما می‌ توانید تشخیص دهید بازار بطور کلی چگونه است. حجم بالای تقاضا اغلب باعث افزایش قیمت می ‌شود و عرضه با حجم بالا، قیمت ‌ها را کاهش می ‌دهد.

2. تشخیص زمان خروج و ورود

با تحلیل تکنیکال می ‌توانید زمان مناسب ورود و خروج به بازار را به دست آورید.

3. ارائه اطلاعات بدون تاخیر

قیمت‌ ها همه چیز را در خود دارند و همه اطلاعاتی که درباره سهم وجود دارد را منعکس می ‌کنند. قیمت ‌ها کاهش یا افزایش می‌ یابند اما در نهایت، قیمت فعلی سهم یک نقطه تعادل برای کلیه اطلاعاتی است که در دست معامله‌ گران و سرمایه‌ گذاران قرار گرفته است.

4. تصمیم گیری براساس الگوها

شما می ‌توانید از الگو های قیمتی به عنوان راهنما برای زمان مناسب خرید و فروش استفاده کنید.

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  سرمایه گذاری موفق و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

 

معایب تحلیل تکنیکال چیست؟

1. سیگنال ضد و نقیض

استفاده از تعداد زیاد اندیکاتور و سایر عوامل می ‌تواند باعث مشاهده سیگنال‌ های متفاوت و سردرگمی در سرمایه‌ گذار شود.

2. ریسک نادیده گرفتن فاکتور های بنیادی

تحلیل تکنیکال، فاکتور های زیرین بنیادی یک شرکت را در بر نمی ‌گیرد. این مورد در بلند مدت می ‌تواند باعث ریسک بیشتر شود.

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی، ارزش ذاتی سهم را با توجه به عوامل مرتبط اقتصادی و مالی چه در مقیاس کمی و چه به صورت کیفی، بررسی و اندازه ‌گیری می ‌نماید.

تحلیل فاندامنتال هر عامل تاثیرگذار بر ارزش ذاتی سهم از جمله متغیر های کلان اقتصادی مانند شرایط اقتصادی و صنعتی موجود، و یا متغیرهای خرد اقتصادی مانند شرایط مالی و مدیریت شرکت مورد نظر، و هم ‌چنین صورت‌ های مالی، درآم د‌ها، هزینه ‌ها، بدهی‌ ها و دارایی ‌ها را مورد مطالعه و بررسی قرار خواهد داد.

تمام تحلیل‌ گران بنیادی می ‌کوشند تشخیص دهند آیا سهام شرکت ‌ها در بازار به درستی ارزش‌ گذاری شده اند یا خیر.

تحلیل گر بنیادی با استفاده از این روش تحلیلی تلاش دارد تا دلیل تحرکات قیمت را از میان داده ‌های مالی و اخبار شرکت ‌ها تشخیص دهد و از آن برای یافتن سرمایه‌ گذاری مناسب بهره ببرد. 

در مقایسه با مطالعه تکنیکال سهم، تحلیل بنیادی دارای شاخص‌ های انتخاب بسیاری است و تحلیل گر برای انجام تحلیل بنیادی روی اخبار منتشر شده صنعت مرتبط، اخبار و سیاست ‌های کلی اقتصادی، قوانین جدید و صورت ‌های مالی و اطلاعات دیگر کار می ‌کند.

تحلیل بنیادی در جستجوی عدم تعادل بین قیمت فعلی سهم و ارزش ذاتی آن است که یک موقعیت با پتانسیل سود آوری محسوب می شود. اگر تحلیل گر با تحلیل بنیادی انجام شده به این نتیجه برسد که قیمت فعلی سهم از ارزش ذاتی آن کمتر است، با شرایطی آن را برای سرمایه‌ گذاری مناسب ارزیابی می ‌کند.

تحلیل گران بنیادی همیشه نسبت به تغییرات قیمت با شک و تردید می‌ نگرند و به دنبال دلیل تغییر قیمت در میان اطلاعات و داده‌ های مالی هستند. در حالی که این نوع تحلیل، طی سالیان متمادی به عنوان یک تحلیل قابل اتکا ثابت شده است، معایب خاص خود را نیز دارد که با در نظر گرفتن آن، از خوش ‌بینی بیش از حد به این نوع تحلیل می توان جلوگیری کرد. این روش تحلیلی بر اساس خرید و نگهداری و سرمایه‌ گذاری ارزشی است و بسیاری از تکنیک ‌های ارزیابی‌ به صنعت و شرکت وابسته است.

رویکردهای تحلیل بنیادی

تحلیل فاندامنتال

ممکن است خبری مختص شرکت مدنظر بشنوید که بر وضعیت مالی آن شرکت اثر گذار باشد (مثل معافیت مالیاتی یا پرداخت تسهیلات ارزان یا بستن قرارداد جدید توسط آن شرکت و غیره). به این رویکرد پایین به بالا می گویند. یا اینکه ممکن است شما خبری در خصوص صنعت آن شرکت و یا اقتصاد داخلی و جهانی و بازارهای جهانی محصولات آن شرکت بشنوید که می خواهید ببینید تأثیر آن بر وضعیت و عملکرد مالی آن شرکت چگونه است. به این حالت، رویکرد بالا به پایین می گویند.

بر اساس تجربه، رویکرد پایین به بالا در تحلیل بنیادی برای افراد تازه وارد مناسب تر و رویکرد بالا به پایین برای افراد با تجربه و دانش اختصاصی مناسب تر است. چرا که در روش بالا به پایین شما نیاز دارید تا از شرکت های هم گروه بیشتری اطلاعات داشته باشید.

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  سرمایه گذاری موفق و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

چه زمانی از رویکرد اوّل و چه موقع از رویکرد دوم استفاده کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم تنها وجه تمایز این دو رویکرد در انتخاب آن عامل جاذبه ای است که شما را به طرف آن شرکت یا صنعت سوق می دهد. مثلا می گویند قیمت جهانی محصول Y افزایش یافت، در این صورت می روید سراغ رویکرد بالا به پایین. در بازار سرمایه ایران از هر دو رویکرد استفاده می شود. حتی در تحلیل تکنیکال هم این دو رویکرد کاربرد دارند (مثلا نمودار شاخص صنعت را بررسی می کنید و یک سهم از داخلش پیدا می کنید (بالا به پایین) یا یک سهم تحلیل می کنید و سپس شاخص صنعت (پایین به بالا)).

۲ قانون طلائی تحلیل بنیادی:

 1. در طولانی ‌مدت، قیمت سهام خود را اصلاح می‌کند.
 2. 2شما می‌ توانید سهمی که قیمت بازار آن از ارزش ذاتی پایین ‌تر است خریداری کنید و منتظر بمانید تا بازار به این اشتباه قیمت‌ گذاری پی ببرد (قیمت بازار سهم به ارزش ذاتی برسد).

مواردی که در تحلیل بنیادی ارزیابی می شوند

 1. درآمد ها
 2. درآمد به ازای سهم (EPS)
 3. نسبت P/E
 4. نسبت PEG
 5. بازدهی سود نقدی (Dividend Yield)
 6. نسبت بدهی / حقوق صاحبان سهام (D/E یا Debt/Equity)
 7. ارزش دفتری
 8. بازدهی حقوق صاحبان سهام (ROE)

مزایای تحلیل بنیادی چیست؟

 1. روش‌ ها و راهکار هایی که برای تحلیل بنیادی به کار می ‌رود براساس داده ‌های مالی است و این مورد جایی برای تعصب شخصی باقی نمی ‌گذارد. (البته استثنا وجود دارد)

 2. تحلیل بنیادی، وضعیت اقتصاد در بلند مدت، آمار هایی مانند مصرف‌ کنندگان و گرایش آن ها و تکنولوژی را نیز در نظر می‌ گیرد. داده‌ های بسیاری در یک تحلیل بنیادی می ‌تواند تحلیل شود.

 3. محاسبه سیستماتیک ارزش دارایی، می ‌تواند ارزش را به صورتی دقیق مشخص کند و در نتیجه تصمیمات دقیق ‌تری برای خرید یا فروش به ما بدهد (با فرض محاسبه درست)
 4. درک بهتر، حسابداری دقیق و تحلیل صورت‌ های مالی در تحلیل بنیادی کمک می‌ کند تا اندازه‌ گیری همه چیز بهتر انجام شود.

معایب تحلیل بنیادی

 1. درست است که با تحلیل بنیادی می ‌توان به خطای بازار پی برد و سهامی که پایین ‌تر از ارزش ذاتی معامله می‌ شود را تشخیص داد اما هیچ شاخصی وجود ندارد که با آن بتوانیم زمان حرکت سهم به سمت ارزش ذاتی را متوجه شویم.    

 2. زمان ‌بر بودن و نیاز به مطالعه و تحقیق بسیار برای انجام تحلیل

 3. انجام تحلیل‌ برای صنعت، مدل‌ سازی مالی و ارزش‌ گذاری سهام کار ساده ‌ای نیست. این کار می ‌تواند بسیار پیچیده شود و میزان زیادی کار برای انجام درست آن لازم باشد.
 4. فرضیات و اطلاعات غلط
 5. فرضیات یک نقش حیاتی در پیش ‌بینی مسائل اقتصادی ایفا می ‌کنند. بنابراین مهم است که بدترین و بهترین سناریو در نظر گرفته شود. رکود اقتصادی غیر منتظره، تغییرات سیاسی یا قانون‌ گذاری می ‌تواند مشکلاتی را در این تحلیل ایجاد کند.

 

تحلیل تكنیكال یا بنیادی؟

پاسخ به این پرسش بستگی به موارد بسیاری دارد، ولی نکته‌ مهم و حائز اهمیت این است كه همه چیز به میزان بازدهی مد نظر، ریسک‌ پذیری و نگرش سرمایه‌ گذار بستگی خواهد داشت. 

به‌ عنوان‌ مثال اگر فردی بخواهد به‌ محض خرید یک سهم شاهد واكنش در آن باشد، بی ‌شک تحلیل تكنیكال به او این امكان را می ‌دهد و یا اگر بخواهد سهمی را خریده و به دریافت سود تقسیم ‌شده در مجمع(DPS) امید داشته باشد، باید با نگاه بنیادی و میان ‌مدت آن سهام را مورد بررسی قرار دهد.

مهم ‌ترین نکته در تحلیل تکنیکال، توجه به حجم و ارزش معاملات روزانه شرکت‌ هاست  .یک شیوه ‌ای كه همواره در ایده ‌آل‌ترین حالت به سرمایه گذاران گفته می ‌شود، این است كه ابتدا سهم ‌های بنیادی را رصد کنید؛ با این كار شما بهترین سهم ‌های بازار را از نظر بنیادی در اختیار خواهید داشت؛ حال به كمك تحلیل تكنیكال می ‌توانید به بهترین زمان برای ورود و خروج از سهم دست پیدا کنید.

آیا تحلیل تكنیكال در بورس ایران جواب می ‌دهد؟

پرسش بزرگ دیگری كه بین فعالان بازار مطرح است، این است كه آیا تحلیل تكنیكال در بورس ایران جواب می ‌دهد یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال می‌ توان گفت که اصولا الگو های شکل ‌گرفته در تحلیل تکنیکال در بورس ‌های بین‌المللی نیز بر اساس احتمال حدود 80 درصد به نتیجه مطلوب می رسند.

لازم است بدانید این بورس ‌ها چالش‌ هایی مثل محدودیت دامنه نوسان و حجم مبنا نظیر آن چه در کشورمان شاهد هستیم، ندارند؛ بنابراین با توجه به قوانین بورس ایران، ممکن است محدودیت ‌هایی از این قبیل، ما را در کسب نتیجه ایده ‌ال در تحلیل تکنیکال مایوس کند. ولی یادآوری می ‌شود که در تحلیل تکنیکال قواعدی وجود دارد كه با یادگیری و استفاده مستمر از آن‌ ها، کسب نتیجه مناسب با احتمال بیشتری ممکن می ‌شود.

به بیان‌ دیگر، اگر می ‌خواهیم با استفاده از تحلیل تکنیکال معاملات سود آوری داشته باشیم، باید از آموزه‌ های آن استفاده كنیم كه یكی از مهم ‌ترین آموزه‌ های مذکور، توجه به حجم و ارزش معاملات روزانه شرکت ‌هاست.

نتیجه گیری

همان طور که احتمالا متوجه شده اید، هر دوی این روش های تحلیل سهام برای تحقیق و پیش بینی روند آینده و تغییرات در قیمت بازار استفاده می شوند. تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی یا فاندامنتال، تفاوت های زیادی با هم دارند، و برای اهداف متفاوت با استفاده از ابزار و داده های ورودی متفاوت طراحی شده اند.

هر چند بسیاری از سرمایه گذاران، با ترکیب این دو تکنیک و وابسته به نحوه برداشت آن ها از نتایج و استفاده از آن ها در جهت رسیدن به هدفشان، موفقیت را تجربه کرده اند. همچنین برخی از تاجران ترجیح می دهند که این دو نوع تحلیل را به صورت جداگانه و بر اساس سبک معامله مورد علاقه و اهدافشان به کار ببرند. تمام این ها به خود شما بستگی دارد.

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  سرمایه گذاری موفق و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

 

اخبار و مقالات مرتبط