ارزش کل بورس ایران

تحلیلی بر ارزش کل بورس ایران

دوشنبه ۲۶-۰۳-۱۳۹۹

در روز هایی که بازار سرمایه آن هم از نوع بورس به خوبی رونق پیدا کرده است و بسیاری از صاحبان سرمایه می خواهند تا به هر ترتیبی گامی در این عرصه داشته باشند، شاهد رشد چشمگیری در شاخص کل بورس ایران هستیم. شاخصی که حالا در مرز های یک میلیون واحدی سیر می ‌کند. شاید هنوز نتوانسته باشد تا قدم ‌های یک میلیون واحدی خود را بر داشته باشد؛ اما تا همین جای کار به خوبی مشخص خواهد کرد که ارزش کل بورس ایران تا چه اندازه می باشد.

ارزش کل بورس ایران می ‌تواند معرف اعتباری برای آن باشد. زمانی که به عنوان یک سرمایه گذار قصد ورود سرمایه در بازاری ناآشنا را دارید و یا اینکه می خواهید سرمایه ‌های خود را در بازاری نگهدارید، قطعاً اعتبار آن بازار برای شما اهمیت پیدا می‌ کند. بازاری که همه از آن فراری هستند، چطور می تواند سرمایه های جدید را جذب خود کند؟ از این رو درک ارزش کل بورس ایران و اینکه آیا این بازار، در حال بزرگ شدن و یا کوچک شدن است، موضوعی با اهمیت برای بسیاری است که یا در آن حضور دارند و یا اینکه می ‌خواهند حضور قدرتمندی را در آن آغاز کنند.

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  سرمایه گذاری موفق و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

شاخص کل بورس ملاک جدی برای سرمایه گذاری

وقتی در ایامی مانند همین روز های اخیر که با رشد چشمگیر شاخص کل بورس مواجه هستیم، اهل فن می‌ دانند که چه فرصت های درخشانی برای سرمایه ‌گذاری مطرح شده است. شاخص کل بورس یک نماد است. نمادی که می‌ خواهد حال خوش و یا بد هر لحظه از بازار بورس را تداعی سازد. با درک شاخص کل بورس می ‌توانیم متوجه باشیم که آیا رویکرد کلی بازار بورس به سمت افزایش ارزش سهام است و یا می ‌خواهد دوران افول را تجربه کند.

حال با این نگرش ساده می خواهیم تا از طریق تحلیل شاخص کل بورس، ارزش کل بورس ایران را چوب زده باشیم. بگذارید ملاک ارزش گذاری خود را معطوف به همین ایامی که می ‌گذرد نماییم. وقتی هر روز با رشد چشمگیر در شاخص کل بورس مواجه می ‌شویم، یعنی اینکه توده مردم نسبت به بازار بورس ایران روی خوش نشان داده ‌اند. حجم معاملات بالا خبر از ورود سرمایه های جدید است. سرمایه هایی که دارند آرام و آهسته شاخص کل بورس ایران را ارتقا می ‌دهند. حالا که شاخص کل بورس ایران در کانال یک میلیون واحدی سیر می ‌کند و با بازی در این کانال حجم معاملات بالایی را رقم می‌ زند، ارزش کل بورس ایران نیز در حال رشد ریالی معقولی قرار گرفته است.

ارزش کل بورس ایران چه مقدار است؟

در حال حاضر به حسب اطلاع از مراجع معتبر مالی در سطح کشور و حتی جهانی، ارزش کل بورس ایران را در حدود ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده اند. با این حساب با توجه به افزایش چشمگیر شاخص کل بورس که هر روز باعث جذب سرمایه های بیشتری است، ارزش کل بورس ایران برای اولین بار از مرز ۲ هزار میلیارد دلار عبور کرد. در تحلیل این ارزش کل بورس ایران باید گفت که هم اکنون با چنین رقمی می توان بورس ایران را هم‌ ردیف تالار بورس استانبول در جایگاه 30 جهان قرار داد.

آنچه مشخص است، وقتی می خواهید در بازار بورس ایران سرمایه ‌گذاری کنید، در واقع قصد ورود به 30 اُمین بازار بزرگ جهانی را در سر می پرورانید؛ اما آیا می ‌توان رشد ارزش کل بورس ایران را با چنین معیار هایی سنجید؟ بهتر است واقع بین باشیم و ببینیم که چرا ارزش کل بورس ایران با چنین رشدی مواجه شده است؟ آن وقت است که می ‌توانیم این ارزش‌ گذاری را ملاکی معتبر و یا در هاله ای از ابهام تجسم کرده باشیم.

آیا بورس ایران دوپینگ کرده است؟

می خواهیم از نگاه یک سرمایه گذار ساده ایرانی در فضای مالی بازار های داخلی باشیم. اینکه اگر خیلی سخت نگیریم و چندان هم حرفه ای نباشیم؛ اما از سرمایه قابل قبولی برخوردار هستیم، چه تصمیمی برای اموال خود خواهیم گرفت؟ در واقع بهتر است موضوع را این طور تشریح کنیم، آیا بازار بورس ایران به خودی خود جذاب است؟ و یا اینکه مردم از سر ناچاری قصد ورود در این بازار را دارند؟

در حال حاضر تورم جاری کشور نرخ ثابتی ندارد. دولت در کنار بانک مرکزی هر کدام ادعا های مختلفی از روند رو به رشد تورم ارائه می ‌کنند؛ اما این اطلاعات دولت نیز چندان مورد اعتماد مردم قرار نگرفته است و خیلی باور دارند که نرخ واقعی تورم چیزی بسیار بیشتر از رقم اعلام شده دولت است. اینکه کدام یک راست می ‌گویند، مورد نقد ما نمی باشد.

موضوع آن است که در چنین حجم بی ثباتی از ارزش پولی کشور، هیچ فرد سرمایه گذاری تمایل به ماندن در سرمایه های ریالی را نخواهد داشت. خصوصاً که در ماه ‌های پایانی سال ۹۸ و البته آغازین سال ۹۹ سیاست کلی دولت در فریز کردن سود بانکی آن هم با رقم بسیار اندک ۱5 درصد بوده است.

تصمیم دولت برای کاهش آشکار سود بانکی از یک سو و بی ‌ثباتی در ارزش پولی کشور از سوی دیگر، پیام های آشکاری است که صاحبان سرمایه را به سمت تبدیل کردن سرمایه های نقد و البته مانده در بانک ها می کشاند.

منطقی است که در چنین فضایی هیچ کس مایل نباشد تا سرمایه ‌های خود را به شکل پول نقد مانده در بانک ‌ها نگهداری کند. در این بین کدام بازار سرمایه را انتخاب خواهد کرد؟ مثلاً سرمایه گذاری که دیگر نمی ‌خواهد پول نقدی در بانک داشته باشد، می ‌تواند در بازار هرج و مرج امروز خودروی کشور سرمایه ‌گذاری کند؟ آیا می ‌تواند با اندک سرمایه نقدی که دارد، در بازار افسار گسیخته مسکن وارد شود؟ و یا می تواند همراه با چالش‌ های جدی امروز صنعت کشور، اقدام به راه اندازی کسب و کاری داشته باشد؟ این می ‌شود که سرمایه ‌های نقد مردم خود به خود مسیری جز بازار بورس را پیدا نکنند.

بازاری که با اولین سیگنال ها های فریز شدن سود بانکی، میزبان تمام قدی برای سرمایه های مردم است. به این ترتیب ارزش کل بورس ایران رو به ترقی افتاده است؛ اما این ترقی را با همت دوپینگی عجیب و غریب به دست آورده است تا از طریق جذابیتی که دارد. اما چرا ورود سرمایه باعث رشد شاخص کل بازار بورس شده است؟

تقاضا و تاثیر آن بر ارزش کل بورس ایران

در ایامی هستیم که همه می‌ خواهند مقداری سهام داشته باشند. به اصطلاح، تازه وارد ها در بازار بورس زیاد هستند. البته همه نمی خواهند تا تمام زندگی خود را در بازار بورس بیاورند؛ بلکه هر کسی سرمایه ای خرد و غالباً کوچک را با ترس از بی ارزش شدن راهی بازار بورس کرده است. به این ترتیب ارزش کل بورس ایران با روی خوش توده مردم در حال افزایش است.

همه می دانیم که اگر هر بازاری با افزایش تقاضا مواجه شود، تاثیر آن در رونق بازار و در امتداد آن افزایش ارزش بهای بازار است. اتفاقی که هم اکنون در بازار بورس ایران شاهد آن هستیم. این بازار با جذب حداکثری سرمایه ‌های خود در حال تبدیل شدن به یک جریان مالی بسیار قدرتمند است و با دورنمای مبهم از فضای اقتصادی این روز های کشور گویا قصد دارد تا همچنان به این توسعه خود ادامه دهد.

در حال حاضر ارزش کل بورس ایران از رقمی معادل ۲۰۰ میلیارد دلار گذشته است. اتفاقی که به هر دلیلی رخ داده، نشان از قدرت رو به رشد بازار سهام در فضای اقتصادی داخل کشور است. البته لازم است تا در تحلیل ارزش کل بورس ایران هرگز معیار های خود را درگیر محاسبات ریالی نکنیم. در محاسبات ریالی درصد رشد ارزش کل بورس ایران خیلی زیادتر از آن چیزی است که در واقعیت دیده می ‌شود.

این موضوع در کم ارزش شدن بهای پول ملی است که موجودیت پیدا کرده است. خصوصاً که جذب سرمایه در بازار بورس ایران نیز از طریق همین محاسبات ریالی صورت می گیرد. لذا نمی توان رشد بورس ایران را با در نظر داشتن مقدار سرمایه ای که در آن حضور دارد، با ملاک قرار دادن ارز هایی مانند دلار، یک جریان قدرتمند مالی در نظر گرفت.

با این وجود سرازیر شدن سرمایه های ریالی با وجود کم بها بودن پول ملی باز هم توانسته است تا ارزش کل بورس ایران را ترقی داده باشد. هر چند نمی توان این بزرگ شدن را در سایه بلاتکلیفی مردم برای آنکه بتوانند به نحوی دیگر از سرمایه های خود استفاده کنند، در نظر گرفت.

به هر صورت بورس نیز یک بازار پویا به مانند هر فضای سرمایه گذاری دیگری است. اینکه چنین بازاری در حال توسعه می باشد، خبر خوبی برای اقتصاد کلان کشوری است. لااقل می توان این طور توجیه کرد که سرمایه های خرد در توسعه ارزش کل بورس ایران در مسیر روش های دیگر سرمایه گذاری مانند دلالی و سفته بازی قرار نگرفته است؛ بلکه در غالب خرید سهم از کارخانجات و شرکت ها و موسسات پویا و البته معتبر داخلی قرار دارد. با این نگرش می توان ارزش کل بورس ایران را در مسیر توسعه اقتصاد داخلی در نظر داشت. رشدی که نیاز به ورود سرمایه در فضای امن اقتصادی دارد. 

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  سرمایه گذاری موفق و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

اخبار و مقالات مرتبط