خرید بورس

بورس چیست و خرید سهام بورس تحت چه ساز و کاری انجام می شود؟

سه‌شنبه ۲۷-۰۳-۱۳۹۹

در صنعت رو به رشد دنیای امروز دیگر نمی توان به توانمندی‌ های بنگاه‌ های کوچک اقتصادی اکتفا نمود. یک کارگاه کوچک و یا یک فروشگاه ساده هرگز نمی تواند پاسخگوی نیاز تولید و خدمات در دنیای امروز باشد. با این نیاز است که از خیلی سال پیش اندیشمندان اقتصادی در تکاپوی ایجاد بنگاه ‌های بسیار بزرگ صنعتی، اقتصادی، خدماتی و یا پولی کرده ‌اند. بنگاه ‌هایی که هر چه بزرگتر می شوند، قاعدتا توانایی خدمات بیشتر و در عین حال درآمدزایی بالاتری دارند؛ اما چالش اصلی در ایجاد چنین بنگاه ‌هایی است. چرا که کمتر کسی پیدا می شود تا بتواند تمام سرمایه گذاری احداث یک بنگاه بزرگ اقتصادی را تامین کند. از این رو ایده بهره ‌گیری از سرمایه ‌های خود اما تاثیرگذار توده مردم مطرح شده است. برای بهره ‌گیری از سرمایه ‌های مردمی نیاز به ساز و کاری قانونمند و مدرن و البته تعریف شده است. ساز و کاری که امروزه با عنوان بورس و معاملات آن را با تعریف خرید بورسی می شناسند.

با این نگرش، بورس تبدیل می‌ شود به یک بازار مالی که قصد جذب سرمایه ‌های مردمی برای راه اندازی کسب و کار های بزرگ را دارد. البته تمام این جذب سرمایه را از طریق تعریف واحد هایی با نام سهم انجام می دهد. در بازار خرید بورس ارزش سرمایه گذاری هر بنگاه اقتصادی را به قطعات بسیار کوچکتری با عنوان سهم تنظیم شده و هر کسی به فراخور سرمایه ‌ای که دارد مقداری از این سهم ها را خریداری می‌ کند. به این ترتیب داستان سهامداری و خرید بورس مطرح می ‌شود.

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  خرید فروش سهام در بورس و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

قاعده درآمدزایی در خرید بورس چگونه است؟

هر سرمایه گذار در نهایت می خواهد تا از مقدار سرمایه ای که در فضایی مالی قرار داده است، کسب سود کند. لذا منطقی است که سرمایه گذار در بازار بورس نیز در تکاپوی سود باشد؛ اما سود در میان خرید بورس چگونه تعریف شده است؟

تعریف سهامداری یک تعریف مالکیت است. یعنی شما به ازای هر مقدار از سهام شرکتی که خریداری کرده ‌اید، مالک آن شرکت نیز هستید. لذا در قبال درآمد باید به مانند یک مالک با شما رفتار شود. این یعنی آنکه شما در تمام سود و زیان شرکتی که مقداری از سهام آن را در اختیار دارید، سهیم می ‌شوید. موضوع خیلی ساده است.

سرمایه ‌گذار بورس نباید به صرف ورود سرمایه و خرید بورس در چند سهم انتظار همیشگی از سود را داشته باشد. اگر این طور بود می توانست با سپرده گذاری در بانک ها از دریافت سودی همیشگی و البته اندک اطمینان حاصل کند.

یک شرکت در طول فعالیت های جاری خود با چالش ‌های بسیاری مواجه می ‌شود. لذا با هر سیاستی که در پیش می ‌گیرد و یا بر آن تحمیل می شود، در نهایت با مسیر سودآوری و یا زیان دهی رو به رو است. منطقی است که مالکان شرکت که همان سهامداران هستند، در این سود و زیان شریک باشند. پس یک قاعده درآمدزایی از خرید بورس متوجه درآمد های سالیانه شرکت است که به شکل تخصیص به ازای هر سهم در اختیار سهامداران قرار می گیرد.

اما روی دیگر درآمدزایی در خرید بورس متوجه مالکیت شما است. جدا از درآمد های سالیانه شرکت های بورسی، این خود شرکت ‌ها هستند که ارزش نهایی سهام خود را مشخص می کنند.

وقتی شما مالک سهامی هستید، می‌ توانید آن را بفروشید و وقتی پای فروش سهام، آن هم از جانب عده ای بسیار در میان باشد، فضای بازار به گونه ای برای خرید بورس خلق خواهد شد که در آن هر سهم به کالایی تبدیل شده است که دائماً در حال نوسان قیمت می باشد. خرید بورس که همزمان با فروش آن مواجه است یکی دیگر از روش های درآمد زایی در بورس است که اتفاقاً بسیار هم مورد توجه قرار می ‌گیرد.

آیا سهامداری در لیست دارایی‌ های افراد قرار می ‌گیرد؟

برای برخی دارایی تعریف مشخصی از یک کالای فیزیکی پیدا کرده است. مانند داشتن ملک و خودرو و هر کالای با ارزش دیگری. این همه در لیست دارایی های فیزیکی قرار می ‌گیرند؛ اما در مقابل نوع دیگری از دارایی ‌ها وجود دارند که سابق بر این با عنوان دارایی های کاغذی شناخته می شدند. یعنی همان سهام شرکت ‌ها و یا برگه های اوراق مشارکت که در دنیای اینترنتی امروز حتی همان اسناد کاغذی هم دیگر مطرح نیستند و دارایی ‌ها در فضای مجازی قرار گرفته اند.

شما برای خرید بورس پول رد و بدل خواهید کرد. لذا ضرورت دارد تا در قبال پولی که جا به جا شده، دارایی تعریف شده ای هم وجود داشته باشد. اگر چه سهامداری در خرید بورس وجه فیزیکی ندارد؛ اما در لیست دارایی ‌های هر کسی قرار خواهد گرفت. دارایی‌ هایی که تحت یک نظارت کاملاً قانونی و هوشمند و البته سند خورده در مالکیت شما اما در دنیای مجازی قرار گرفته است. در نظر داشته باشید که شما به ازای هر مقدار از سهامی که تحت خرید بورس دارید، مالک بخشی از یک شرکت سهامی هستید. لذا می‌ توان گفت که سهامداری در لیست دارایی های شما قرار دارد. چرا که شرکت مذکور ماهیت فیزیکی داشته و فعالیت‌ های مستمر خود را ادامه می ‌دهد.

چرا در بورس سرمایه ‌گذاری می ‌کنیم؟

بازار بورس دو سمت دارد. یک سمت آن بنگاه های بزرگ اقتصادی، تجاری و صنعتی هستند که با هدف جذب منابع مالی توده مردم در فضای بازار بورس حضور دارند. بورس برای شرکت های بزرگ برگ برنده ‌ای محسوب می ‌شود. چرا که به راحتی می ‌تواند جذب سرمایه کرده و تمام طرح های توسعه خود را پیاده سازی کند. در عین حال با هیچ مالک بزرگی مواجه نیست. لذا می تواند مدیریت کلان خود را با رویکردی عاری از نگاه مالکان بزرگ و خصوصی ادامه دهد.

اما این سرمایه گذاری ها در غالب خرید بورسی در نهایت چه منافعی برای توده مردم دارند؟ در واقع این سوال را باید این طور مطرح کرد که مردم چرا خرید بورسی می‌ کنند؟ برای پاسخ به این سوال مزایای سرمایه گذاری در بورس را از چند وجه مورد بررسی قرار می دهیم.

  • امنیت در سرمایه‌ گذاری: از مهمترین مشخصه های بازار بورس شفافیت آن است. چرا که هر شرکت بورسی برای ماندن در این عرصه موظف است تا شفاف باشد. در غیر این صورت جدا از برخورد های قانونی مورد بی ‌مهری سهامداران قرار خواهد گرفت. این شفافیت قانونی و یا پیش آمده در بازار بورس، فضای سرمایه ‌گذاری در آن را هوشمندانه و البته کاملاً امن کرده است. شما با خرید بورسی صاحب دارایی ‌هایی می ‌شوید که همواره ارزشمند می‌ مانند و هیچ گزندی متوجه آنها نخواهد شد.
  • تقابل با تورم: شاید اگر در یک کشور با اقتصاد قدرتمند بودید و با تورمی نزدیک به صفر سر می کردید، احتمالا گزینه های متنوعی برای سرمایه ‌گذاری پیدا می‌ کردید. در چنین اقتصادی نگه داشتن پول نقد هم خالی از لطف نمی باشد؛ اما چنین اقتصادی تقریباً وجود ندارد. خصوصا در اقتصاد جاری کشور ما که نرخ تورم رشدی افسار گسیخته را تجربه می ‌کند. لذا بهترین ایده آن است که سرمایه های خود را از وجه نقد تبدیل به یک دارایی مطمئن کنید. خرید بورسی یکی از بهترین ایده ها برای جذب سرمایه های کوچک است.
  • درآمدزایی: برخی از سرمایه گذاری ها غالباً با هدف حفظ اصل سرمایه صورت می گیرد. چنین سرمایه گذاری هایی غالباً درآمدزایی قابل توجهی ندارند؛ اما سرمایه گذاری در بورس مساوی با درآمدزایی است. کافی است در انتظار سود سالیانه باشید و یا آنکه پا را یک قدم فراتر نهاده و در هیبت یک بورس باز شروع به معاملات بازار بورس کنید. آنگاه است که سوار بر سیر درآمدزایی های چشمگیر بازار بورس خواهید شد. البته در این بین لازم است تا تحمل برخی از شکست ها در خرید بورسی نیز داشته باشید.
  • قابلیت نقد شوندگی بالا: هیچ بازار مالی توانایی نقد شوندگی بازار بورس را ندارد. فروش یک ملک یا خودرو و یا اجناس یک مغازه ممکن است ماه‌ ها به طول انجامد. حتی اگر پول نقد در بانک با اهداف کسب سود دارید، به این سادگی ها نمی توانید آن را نقد کنید؛ اما در خرید بورس هر لحظه که بخواهید می توانید در معاملات باشید و تمام سرمایه ‌های خود را نقد شده در اختیار بگیرید.
  • سرمایه گذاری درازمدت: خرید یک خانه پول زیادی می‌ خواهد. برای خودرو و یا راه ‌اندازی اکثر کسب و کار ها نیز لازم است تا از سرمایه ابتدایی قابل توجهی برخوردار باشید. لذا نمی ‌توان به این سادگی همراه با چنین فضا هایی یک سرمایه ‌گذاری را آغاز کرد؛ اما برای خرید بورس می ‌توانید با اندک سرمایه هم سهامدار شوید و در طول زمان، سهامداری خود را توسعه بخشید.
  • سرمایه ‌گذاری در فعالیت ‌های پویای اقتصادی: وقتی با خرید بورس مقداری از یک بنگاه اقتصادی را خریده اید، پس در آن شریک هستید. لذا می ‌توان شما را به عنوان یک کارخانه ‌دار، بانکدار، صاحبان شرکت‌ های تجاری و... در ابعادی کوچک تجسم کرد. چرا که سرمایه های شما در یک جریان پویای اقتصادی افتاده است و شما عضو کوچکی از این جریان قدرتمند شده ‌اید.

انواع بازار بورس کدامند؟

در تحلیل‌ هایی ساده متوجه شدیم که بورس بازاری است برای جذب سرمایه های توده مردم به طوری که همراه با خرید بورس، مالکیتی نسبت به شرکت‌ های صاحب بورس نصب سرمایه ‌گذارها می ‌شود. حال می توانیم به معرفی انواع بازار بورس بپردازیم. چرا که بورس از چندین زیر شاخه تشکیل شده است. زیر شاخه هایی که هر کدام با هدفی مشخص طی ساز و کاری مدون قصد جذب حداکثری سرمایه‌ ها را از طریق خرید بورسی دارد.

  • بورس اوراق بهادار: آشناترین شاخه از بازار بورس همان فضایی است که طی آن سرمایه ‌گذار می ‌تواند در یک جریان اقتصادی سهیم باشد. این نوع از بورس را با عنوان بورس اوراق بهادار می ‌شناسند که خود در دو شکل معاملات سهام و خرید و فروش اوراق مشارکت صورت می ‌گیرد. در معاملات سهام، خرید بورس با در نظر داشتن سود و زیان احتمالی انجام می ‌شود؛ اما در خرید بورس اوراق مشارکت ماجرا اندکی متفاوت است. در بورس اوراق مشارکت هر سهامداری مقداری از یک سرمایه ‌گذاری را با تضمین سود سالیانه خریداری می ‌کند.
  • بورس ارز: در خرید بورس ارز هدف خرید و فروش ارز های جهانی است. ساز و کار حاکم بر بورس از چیزی کاملا متفاوت از دلال بازی ‌هایی است که ما در سطح بازار های داخلی می بینیم. بورس ارز در حال حاضر در ایران حضور ندارد.
  • بورس کالا: در بورس کالا، هدف خرید و فروش کالا هایی خاص است. به طوری که نه خریدار و نه فروشنده ضرورتی برای مشاهده خود کالا ندارند. در بورس کالا غالباً مواد خام و اولیه مورد استفاده در صنایع پایین دستی معامله می‌ شوند.

اگر به عنوان یک سرمایه گذار همراه با مقدار مشخصی از سرمایه هستید، کم یا زیاد فرقی نمی‌ کند، قصد ورود به بازار بورس را دارید و می خواهید در این بازار خرید بورس انجام دهید، لازم است تا مراحل مشخصی را طی کرده باشید. در واقع شما باید خودتان را به عنوان یک معامله‌ گر حقوقی و یا حقیقی به بازار بورس معرفی کنید تا بتوانید در این بازار خرید بورس خود را انجام دهید.

پس لازم است تا برای بورس حضور شما از هویت مشخصی برخوردار شود. هویتی که می تواند معاملات و خرید بورس داشته باشد. برای این کار در کارگزاری های بورس ثبت نام خواهید کرد. چرا که این کارگزاری ‌ها هستند که پل ارتباطی شما با جریان بورس می‌ باشند. از طریق کارگزاری ‌ها به سامانه جامع بازار بورس معرفی خواهید شد. سپس طی ساز و کاری اینترنتی که تکمیل مراحل احراز هویت شما است، صاحب کد بورسی خواهید شد. با داشتن کد بورسی است که می‌ توانید در قامت یک بورس باز اقدام به خرید بورس داشته باشید.

برای دسترسی به دوره های آموزشی بازار سرمایه،  خرید فروش سهام در بورس و کسب درآمد از بورس می توانید همین حالا اپلیکیشن آموزش بورس فروهر ترحمی را دانلود کنید.

اخبار و مقالات مرتبط