ثروتمندترین کشورهای جهان

ثروتمند ترین کشورهای جهان چه کشورهایی هستند؟

شنبه ۰۴-۰۸-۱۳۹۸

در مقالات قبلی، لیست ثروتمند ترین افراد جهان و همچنین، ثروتمندان ایرانی در جهان را به شما معرفی کردیم. در این مقالهريال قصد داریم کشورهایی که بیشت ترین درآمد را دارند، به شما معرفی کنیم. ثروتمندترین کشورهای جهان امروزه دیگر کشور های نفت محور نیستند که تمام ثروت و دارایی خود را از فروش نفت به دست می اورند. کشور هایی که ذخایر معدنی و انرژی گسترده و قوی مثل کشور های خاورمیانه و آمریکای لاتین دارند، در نیمه دوم قرن بیست و یکم، در فهرست ثروتمندترین کشور های جهان، احتمالا جایگاهی نداشته باشند. امّآ علت این مسئله چیست؟


علت این مسئله را باید در تغییر اکوسیستم اقتصاد جهانی از سنتی به اقتصاد دیجیتالی و مدرن دانست. ثروت آفرینان نیمه دوم قرن بیست و یکم، کشورهایی هستند که اقتصاد دانش بنیان دارند و توانسته اند با حداقل سرمایه گذاری، ارزش افزوده شگفت انگیزی را در کشور خود خلق می کنند. شاید به همین خاطر است که اقتصاد منطقه Silicon Valley ایالات متحده به تنهایی با اقتصاد آفریقا برابری می کند و کشور کوچک سنگاپور در جنوب شرق آسیا، به اندازه ده ها کشور جهان، درآمد سالانه دارند.


در این مقاله از وب سایت فروهر ترحمی، شما با ثروتمندترین کشورهای جهان در سال 2019 آشنا می شوید. لازم به ذکر است که هیچ تضمینی وجود ندارد که مسیر ثروت آفرینی این کشورها به چه سمتی تداوم یابد و احتمالا با تغییر اکوسیستم اقتصاد و ظهور و انقلاب ارزهای دیجیتال و علوم جدید مثل نانو و فناوری اطلاعات ، باید منتظر ظهور قدرت های برتر نوین اقتصاد جهانی از سال ۲۰۵۰ میلادی به بعد باشیم. در ادامه، با لیست ثروتمند ترین کشورهای جهان با ما همراه باشید.

ثروتمندترین کشورهای جهان در سال 2018


قبل از اینکه ثروتمند ترین کشورهای جهان در سال 2019 را به شما معرفی کنیم، ابتدا لیست کشورهایی با بالا ترین متوسط ثروت سالانه و بالاترین میانه ثروت تا پایان سال 2018 را در اختیار شما قرار می دهیم. لیست زیر بر اساس گزارش ایسنا تهیه شده است. 


بالاترین متوسط ثروت تا پایان سال ۲۰۱۸

 1. سوئیس: ۵۳۰ هزار و ۲۲۴ دلار

 2. استرالیا: ۴۱۱ هزار و ۶۰ دلار

 3. آمریکا: ۴۰۳ هزار و ۹۷۴ دلار

 4. بلژیک: ۳۱۳ هزار و ۴۵ دلار

 5. نروژ: ۲۹۱ هزار و ۱۰۳ دلار

 6. نیوزلند: ۲۸۹ هزار و ۷۹۸ دلار

 7. کانادا: ۲۸۸ هزار و ۲۶۳ دلار

 8. دانمارک: ۲۸۶ هزار و ۷۱۲ دلار

 9. سنگاپور: ۲۸۳ هزار و ۱۱۸ دلار

 10. فرانسه: ۲۸۰ هزار و ۵۸۰ دلار

 

بالاترین میانه‌های ثروت تا پایان سال ۲۰۱۸

 1. استرالیا: ۱۹۱ هزار و ۴۵۳ دلار
 2. سوئیس: ۱۸۳ هزار و ۳۳۹ دلار
 3. بلژیک" ۱۶۳ هزار و ۴۲۹ دلار
 4. هلند: ۱۱۴ هزار و ۹۳۵ دلار
 5. فرانسه: ۱۰۶ هزار و ۸۲۷ دلار
 6. کانادا: ۱۰۶ هزار و ۳۴۲ دلار
 7. ژاپن: ۱۰۳ هزار و ۸۶۱ دلار
 8. نیوزلند: ۹۸ هزار و ۶۱۳ دلار
 9. انگلیس: ۹۷ هزار و ۱۶۹ دلار
 10. ۱سنگاپور: ۹۱ هزار و ۶۵۶ دلار

حقایقی در مورد ثروتمند ترین کشورهای جهان

ثروتمندترین کشورهای جهان
بسیاری از مردم ادعا می کنند که راز خوشبختی کلی را کشف کرده اند و معتقدند که این هیچ ارتباطی با پول ندارد. شانس بسیار بالایی وجود دارد که شما در بعضی از نقاط زندگی عبارت "با پول نمی توانید شادی بخرید" شنیده اید. این یکی از رایج ترین کلیشه هایی است که تا به حال وجود داشته است  و این در حالی که حقیقتی در پشت این گفته وجود دارد، همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پول می تواند به طور قطع باعث شود شما در کل احساس خوشبختی کنید.


دلیل این استدلال این است که بسیاری از احساسات و موقعیتهای منفی ناشی از وضعیت مالی کمتر از ایده آل است. هنگامی که شما به اندازه مورد نیاز در کارت اعتباری خود پول ندارید و یا اینکه برای پرداخت اجاره خانه و یا خرید ماشین پول ندارید، خوشبختی و آسایش شما به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. توانایی فراهم کردن نیازهای خود در سطح مجلل یا حتی خریدن مایحتاج اولیه انسان برای رسیدن به آن ، می تواند به شدت تحت تأثیر امور مالی شما باشد.


همه چیز در دنیا هزینه دارد و واقعاً هیچ استثنائی از چنین ادعای جسورانه ای وجود ندارد. مردم ممکن است تصور کنند که شما نمی توانید تجربه یا خاطره بخرید، اما حقیقت این است که برای اینکه بتوانید به هر کجا بروید و فرهنگ ها ، مکان ها یا هر چیز دیگری که مربوط به سفر باشد را تجربه کرده و خاطره سازی کنید، باید منابع مالی داشته باشید. 


می توانید با انجام کارهایی که نیازی به پول ندارند ، خاطراتی ایجاد کنید ، اما گزینه ها به طرز دردناکی محدود هستند و فقط می توانید قبل از اینکه کسل کننده شود و همانطور که ارزش حافظه طولانی مدت خود را ندارد ، همان حافظه را در حیاط خانه خود ایجاد کنید. در حالی که لزوماً درست نیست که افراد ثروتمند شادتر هستند ، اما آنها به مراتب قادر به پرداخت هزینه های مورد نیاز خود هستند و از بروز استرس ، اضطراب یا علائم افسردگی ناشی از ناتوانی در تهیه چیزی که نیاز دارید ، جلوگیری می کنند.


موقعیت مکانی نقش اصلی در ثروت کلی یک کشور است. به عنوان مثال ، کشورهای جهان سوم در آسیا رتبه خوبی در لیست ثروتمندترین کشورهای جهان ندارند. اگر در کشوری دسترسی به موارد خاص و ضروریات زندگی محدود باشد، مردم آن کشور با نقطه ضعف شدیدی روبه رو هستند. کشورهایی که درگیر جنگ نیستند و در عین حال وضعیت اقتصادی ایده آل ندارند، در رقابت تولید ناخالص داخلی بین کشورها از جایگاه خوبی برخوردار نخواهند بود. 

به همین دلیل ، هنگامی که به لیست ثروتمندترین کشورهای جهان می پردازید، در می یابید که مکان هایی که تجارت یا تولید انبوه منبع اصلی درآمد آن هاست در این لیست جایگاه بالاتری را دارا هستند است. کشورهای فقیر کمتر در تجارت جهانی مشارکت می کنند و از این نظر مستقل تر هستند که دخالت مستقیم آنها در امور بین الملل کمتر از کشورهای ثروتمند است. این بدان دلیل است که پول و قدرت به طور طبیعی در هم تنیده شده اند و این به ثروت کلی و تولید ناخالص داخلی یک کشور کمک می کند.

به طور خاص پنج کشور وجود دارند که به عنوان ثروتمندترین کشورهای جهان به حساب می آیند و ما در مورد هر یک صحبت خواهیم کرد.


ثروتمندترین کشورهای جهان در سال 2019

ثروتمندترین کشورهای جهان
رتبه بندی ثروتمندترین کشورهای  جهان معمولاً بر اساس تولید ناخالص داخلی کشورها انجام می شود که ارزش کلیه کالاها و خدمات نهایی تولید شده در یک کشور طی یک سال است. هنگام تقسیم تولید ناخالص داخلی یک کشور با جمعیت آن ، شما سرانه تولید ناخالص داخلی را دریافت می کنید ، این یک معیار متوسط میزان تولید ناخالص داخلی کشور در هر کشور است. به عنوان مثال ، چین براساس تولید ناخالص داخلی (به دلار آمریکا) دومین کشور ثروتمند جهان است اما با تقسیم تولید ناخالص داخلی خود با جمعیت انبوه خود می توان دریافت که تولید ناخالص داخلی سرانه آنها نسبتاً کم است.


براساس آخرین داده های صندوق بین المللی پول (IMF) که نشان دهنده تولید ناخالص داخلی کشور (PPP) سرانه از آوریل 2019 است، لیستی از ثروتمندترین کشورهای جهان را در ادامه در اختیار شما قرار می دهیم. 

15. سوئد


سوئد یکی از بهترین اقتصادهای اروپا را دارد که توانست خود را از بحران مالی که بین سالهای 2008 تا 2010 در جهان رخ داد، نسبتاً مصون نگه دارد. کالاهای رایجی که سوئد به کشورهای دیگر می فروشد شامل کاغذ ، چوب ، وسایل نقلیه جاده ای ، ماشین آلات و آهن می شود. ساکنان سوئد یکی از بالاترین مالیات بر درآمد را در جهان پرداخت می کنند ، اما تقریباً به مراقبت های بهداشتی رایگان دسترسی دارند. 


14. ایسلند


ایسلند با شروع بحران مالی در سال 2008 در سراسر جهان ضربه ای سخت خورد. به نظر می رسد اکنون این کشور در حال بهبود است و اقتصاد کاملا رو به رشدی دارد. بزرگترین منبع درآمد ایسلند صادرات ماهی و آلومینیوم است (ساخت و سازهای بزرگ آلومینیوم به لطف عرضه فراوان انرژی زمین گرمایی و نیروگاههای انرژی ایسلند امکان پذیر است). گردشگری همچنین بخش بسیار مهمی از درآمد این کشور را تأمین می کند.


13. عربستان سعودی


بیشتر درآمد عربستان سعودی از نفت حاصل می شود. این کشور خشک همچنین دارای یک شیوه کشاورزی آبیاری است که مقدار زیادی از آب های زیرزمینی را مصرف می کند. ساکنان عربستان هیچ مالیات بر درآمد پرداخت نمی کنند.


12. هلند


هرچند هلند نسبتاً دیر صنعتی شده بود ، این کشور از قرن 17 میلادی اقتصاد موفقی داشته است و در لیست ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد. این واقعیت که اقتصاد هلند امروز بسیار پررونق است ، بیشتر ناشی از درآمد صنایعی مانند پالایش نفت ، فرآوری مواد غذایی ، تولید ماشین آلات و صنایع شیمیایی است. این کشور همچنین دارای کشاورزی بسیار موفق و موثر است که مازاد بزرگی را تولید می کند که می تواند صادر شود و برای کشور درآمد زایی داشته باشد.


11. سن مارینو


سان مارینو یک ایالت بسیار کوچک است که کاملاً توسط ایتالیا احاطه شده است. معدود ساکنان این کشور زندگی بسیار خوبی دارند و این زندگی خوب و درآمد مناسب را مدیون صنعت گردشگری کشور خود هستند. منبع مهم دیگر کسب درآمد این کشور کوچک، کسب و کار بانکی است. این کشور پارچه ، الکترونیک ، سرامیک ، سیمان و شراب صادر می کند.


10. ایالات متحده آمریکا


ایالات متحده رتبه نخست در لیست ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر تولید ناخالص داخلی را دارا است و وقتی تولید ناخالص داخلی را با جمعیت تقسیم می کنیم ، ایالات متحده رتبه دهم را در این لیست کسب می کند. آمریکا از بحران مالی اخیر به شدت آسیب دیده و از شکاف درآمدهای بسیار بزرگی رنج می برد. اقتصاد ایالات متحده در درجه اول توسط بخش خدمات عظیم کشور و منابع طبیعی فراوان هدایت می شود. این کشور در کنار موارد دیگر، تولید کننده گوگرد ، فسفات و گاز طبیعی مایع  می باشد.


9. سوئیس


کشور زیبای آلپی سوئیس به دلیل بانک های خود شناخته شده است - خدمات مالی بخش بزرگی از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد. سایر صنایع اصلی این کشور زیبا و سرسبز شامل صنعت تولیدی کشور ، صنعت داروسازی و جهانگردی می شود. سوئیس کالاهایی مانند مواد شیمیایی ، ماشین آلات ، الکترونیک و ساعت را صادر می کند.


8. کویت


کویت کشور کوچکی است که بیشتر ساکنان آن در پایتخت شهر کویت زندگی می کنند. اقتصاد خوب توسعه یافته کویت عمدتا به منابع نفتی این کشور بستگی دارد - تقریباً کلیه درآمدهای صادراتی از طلای سیاه حاصل می شود. به لطف نفت ، کویت پول زیادی برای واردات مواد غذایی و آب ، که در این کشور خشک کمیاب هستند را دارد. ساکنان کشور کویت مالیات بر درآمد پرداخت نمی کنند.


7. امارات متحده عربی


امارات متحده عربی مجموعه ای از هفت امارت است – سرزمین هایی که هر یک توسط یک رهبر اسلامی به نام امیر اداره می شود. مشهورترین امارات در این مجموعه ابوظبی و دبی هستند. درآمد امارات متحده عربی در درجه اول از نفت حاصل می شود و مازاد حاصل از صنعت نفت برای مراقبت های بهداشتی ، مدارس و ارتش این فدراسیون پرداخت می کند. در نتیجه ، ساکنان مجبور به پرداخت مالیات بر درآمد نیستند. 


6. نروژ


نروژ همیشه در لیست بهترین کشورها برای زندگی جایگاه بسیار بالایی دارد و درک دلیل آن دشوار نیست. این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. نروژ علاوه بر داشتن منابع غنی از نفت ، گاز طبیعی ، جنگل ها و نیروگاه های برق نیز بهره می برد. نروژ به ساکنان ثروتمند خود، مناظر طبیعی باشکوه و بی نظیری ارائه می دهد. با این حال ، کاهش نفت تهدید بزرگی برای اقتصاد نروژ است.


5. ایرلند


اقتصاد ایرلند طی چند دهه گذشته رشد گسترده ای داشته است و این کشور هم اکنون یکی از بالاترین تولید ناخالص داخلی جهان (PPP) سرانه را دارد. با این حال ، اقتصاد کاملاً نامتوازن است و بخش بزرگی از درآمد ایرلند متعلق به شرکتهای بزرگی است که در خارج از کشور مستقر هستند. این احتمالاً باعث می شود تولید ناخالص داخلی (PPP) ایرلند کمی گمراه کننده باشد. ولی این کشور همچنان در لیست ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد.


4. برونئی


برونئی کشوری است برای کسانی که از پرداخت مالیات متنفر هستند. در این سلطنت کوچک نه مالیت بر درآمد وجود دارد و نه مالیات بر فروش، اما دولت هنوز هم مدارس و خدمات درمانی رایگان را برای ساکنان این کشور ارائه می دهد. ثروت برونئی از ذخایر زیاد نفت و گاز طبیعی حاصل می شود. سرمایه گذاری های خارج از کشور نیز درآمد دلاری بسیار بالایی را برای این کشور به ارمغان می آورند.


3. سنگاپور


جمهوری کوچک سنگاپور یکی از پرجمعیت ترین کشورها در جهان است که با توجه به اینکه پایتخت سنگاپور تقریباً تمام منطقه کشور را تشکیل می دهد چندان هم عجیب نیست. بیشترین بخش تولید ناخالص داخلی سنگاپور مربوط به صنایع تولیدی است و این کشور در واردات محصولات ، پالایش آنها و سپس صادرات آنها تخصص دارد. سنگاپور علاوه بر ثروتمندترین کشورهای جهان، در لیست امن ترین و پاکیزه ترین کشورهای جهان نیز دیده می شود.


2. لوگزامبورگ


نام کشور لوکزامبورگ اغلب به همراه سایر کشورهای کوچک در اروپا ذکر می شود، اما این کشور در واقع بسیار بزرگتر و پرجمعیت تر از کشورهایی مانند موناکو ، آندورا و لیختن اشتاین است. لوکزامبورگ بیکاری کم و اقتصاد مداوم در حال رشد دارد که این مسئله بیشتر به دلیل صنعت فولاد ، شیمیایی ، لاستیک و بانکداری این کشور است. پایتخت لوکزامبورگ که شهر لوکزامبوگ نام دارد ، خانه بسیاری از ساختمان های اصلی اتحادیه اروپا است.


1.    قطر


ثروتمندترین کشور جهان نیز مانند بسیاری از ثروتمندترین کشورهای جهان از جمله همسایگان امارات متحده عربی و کویت ثروت خود را در نفت رقم زده است. قطر اقتصاد به سرعت در حال رشدی را دارا است و این امر به دلیل این واقعیت است که در دهه 2000 قیمت نفت بسیار بالا رفته است. به غیر از نفت ، قطر نیز گاز طبیعی صادر می کند ، اما این کشور در تلاش است تا شرکت های مستقر در فناوری بیشتری را توسعه دهد تا از وابستگی کامل به سوخت های فسیلی جلوگیری کند. مالیات بر درآمد در قطر وجود ندارد.

برای دریافت آموزش بورس و دسترسی به تخصصی ترین منابع آموزش بازار سهام، همین حالا اپلیکیشن فروهر ترحمی را دانلود کنید.

دانلود

اخبار و مقالات مرتبط